Objawy, badania i leczenie boreliozy

Borelioza – objawy, badania, leczenie BRM-MED Przychodnia Biorezonansu i terapii Rife.

Co to jest borelioza?

Na samym początku trzeba odpowiedzieć na najistotniejsze pytanie – czym w ogóle jest ta choroba. Według naukowej definicji jest to wieloukładowa choroba zakaźna, którą wywołują bakterie należące do krętków (Borrelia burgdorferi, Borrelia garinii, Borrelia afzelii, Borrelia japonica i inne). Jednak najczęściej jest nazywana chorobą odkleszczową – człowiek zostaje zarażony poprzez ślinę lub wymiociny kleszcza, ale także przez komary i meszki. Niestety co roku kilkaset tysięcy osób ulega zarażeniu boreliozą. Najczęściej następuje to w wyniku nieprawidłowej profilaktyki, braku właściwego ubrania i obuwia podczas wędrówek po lasach i terenach, na których należy spodziewać się kleszczy oraz przez niedocenianie roli komarów w rozprzestrzenianiu tej epidemii. Ponadto, kleszcze coraz częściej obecne są w takich miejscach jak łąki. Szczególnie narażeni są grzybiarze i osoby uprawiające sport taki jak biegi przełajowe.  

 

Jakie są objawy boreliozy?

Początkowo objawy boreliozy u ludzi są podobne do tych znanych nam na przykład ze stanów grypowych: gorączka, bóle głowy czy osłabienie. Na skórze u części osób (mniejszość zakażeń) pojawia się charakterystyczny rumień, który poszerza się obwodowo, a centralnie ustępuje. Są to wczesne objawy, które mogą ustąpić nawet do trzech miesięcy po zarażeniu. U niektórych chorych zauważa się objawy wskazujące na postać zapalenia stawów lub neuroboreliozy, albo zapalenia mięśnia sercowego. Po wielu latach od zarażenia bakterią choroby z Lyme może dojść do zanikowego zapalenia skóry. Dlatego tak ważne jest szybkie leczenie boreliozy, szczególnie u dzieci. Wczesne wykrycie boreliozy nie tylko wspomaga terapię, ale może zatrzymać rozwój choroby na wiele lat. Jednak mało kto wie, co należy zrobić, aby uzyskać szybką diagnostykę. Otóż jeżeli usuniemy kleszcza, nie należy go wyrzucać, szczególnie jeśli pojawia się rumień na miejscu ukąszenia. Należy kleszcza zabezpieczyć np. włożyć do plastikowego pojemnika, aby następnie zlecić badanie w najbliższym Ośrodku Toksykologii, który oferuje badanie wyjętych kleszczy. Rozpoznaje się ją na podstawie pozytywnych testów serologicznych i objawów klinicznych. Pierwsze objawy pojawiające się często w dniu zakażenia, mogą wskazywać na boreliozę, jednak dopiero badanie kleszcza, a także nas samych, może to potwierdzić. Jest to niezwykle ważne, zwłaszcza dla młodych ludzi, gdyż nieleczona i niezdiagnozowana wcześnie borelioza może wręcz sparaliżować normalnie funkcjonowanie w najmniej oczekiwanym momencie życia. Inną możliwością diagnostyczną jest przeprowadzenie testu biorezonansowego BICOM na boreliozę.

 

Borelioza, objawy, badania, leczenie – jak to wygląda?

Niektórzy preferują leczenie antybiotykami. W naszej placówce jednak proponujemy niekonwencjonalne leczenie z wykorzystaniem częstotliwości śmiertelnego rezonansu bakterii. Test biorezonansem BICOM pozwala na bardzo precyzyjne zdiagnozowania obecności bakterii borrelli. Do terapii boreliozy rekomendujemy zabiegi generatorem plazmowym Rife oraz komplementarnie na maszynach BICOM. Zabiegi te umożliwiają wyeliminowanie bakterii borrelia z organizmu poprzez serię zabiegów bioenergetycznych, bez użycia leków. Tego typu niekonwencjonalne i naturalne leczenie jest niezwykle efektywne. Należy być przygotowanym przynajmniej na 30 zabiegów w ciągu paru miesięcy. Terapie Rife wraz z zabiegami BICOM to skuteczna terapia, które daje możliwość efektywnego zlikwidowania bakterii wywołujących boreliozę i ustąpienie objawów tej choroby. Im wcześniej wykryta bakteria i zdiagnozowana borelioza, tym skuteczniejsze jest leczenie. Metoda stosowana w naszej Przychodni opiera się na niekonwencjonalnym, naturalnym leczeniu i nie tylko doskonale lokalizuje obecność bakterii, ale również umożliwia ich eliminuję. Terapie te są często skuteczniejsze od leczenia prowadzonego przez lekarza specjalistę od boreliozy, który leczy boreliozę antybiotykami. Jeżeli choroba jest bardzo wcześnie wykryta, wówczas są szanse na całkowite wyleczenie, które powinno być następnie wspomagane dietą, suplementami i ziołami

Jak przeprowadza się badanie na boreliozę i ile to trwa?

Każda terapia BICOM zaczyna się od testu. Pierwsze zabiegi na koinfekcje zwykle trwają 1,5-2h każdorazowo, a zabiegi na boreliozę zwykle 3h godziny. Wszystko jest zależne indywidualnie od pacjenta i od stopnia rozprzestrzenienia się boreliozy i liczby koinfekcji.

Dlaczego zarażenie jest takie groźne?

Nieleczona choroba może być tragiczna w skutkach. Choroba może zaatakować serce czy mięśnie, a nawet mózg i układ nerwowy (neuroborelioza). Objawy są bardzo zróżnicowane, ale nie można ich lekceważyć. Mało tego, nie podjęcie leczenia może spowodować nieodwracalne zmiany w naszym organizmie. Niestety zakażenie, które nie jest poddane skutecznemu leczeniu prowadzi nawet do stwardnienia rozsianego (SM). Lepiej więc zaraz na początku od rozpoznania boreliozy poddać się zabiegom i skutecznej terapii, zaplanować leczenie, by w przyszłości nie bać się o swoje zdrowie, czy „normalne” życie. Zaatakowane przez boreliozę mięśnie ulegają zanikowi lub paraliżowi, a układ nerwowy podrażnianiu i zatruciu neurotoksynami, co powoduje wiele objawów i powikłań ze strony tego układu. Jeżeli leczenie jest rozpoczęte dopiero po kilku latach od zakażenia, wówczas często oprócz serii wielomiesięcznych antybiotykoterapii (działających niestety z różnym skutkiem) przy konwencjonalnym leczeniu, chora osoba musi dbać stale o odporność, gdyż nawroty są bardzo częste. Zapalenia stawów to najczęstsze objawy rozsianej po organizmie bakterii borellia, nierzadko atakuje ona również mięsień sercowy oraz wspomniany układ nerwowy, trzeba więc liczyć się z tym, iż może się to zdarzyć. Po latach od zakażenia i bez podjęcia leczenia choroby, może dojść także do zanikowego zapalenia skóry, alergii i atopowych schorzeń skóry, łuszczycopodobnych. Dolegliwości powodowane przez nieleczoną boreliozę nie tylko utrudniają życie, ale mogę je zmienić, a nawet sparaliżować wykonywanie dotychczasowych codziennych czynności i aktywności zawodowej. Wiele osób nie może nawet pracować i rezygnują z dotychczasowej pracy lub zostają zwolnieni z powodu pogorszenia wyników pracy.

 

Jak rozpoznać objawy?

Objawy boreliozy mogą być dla chorego mylące, a zatem i diagnostyka jest dość trudna. W naszej Przychodni za pomocą testu BICOM jesteśmy w stanie w ciągu kilkudziesięciu minut zdiagnozować i rozpoznać boreliozę oraz inne choroby odkleszczowe bardzo precyzyjnie. W diagnostyce medycznej tej bakterii stosuje się również takie metody, jak oznaczanie miana przeciwciał lub poszukiwanie DNA i białek wirusowych, gdy same objawy nie pozwalają na jednoznaczne stwierdzenie, na co cierpi pacjent. Jeżeli znajdziemy u siebie kleszcza i obawiamy się zarażenia, wówczas warto po usunięciu owada można wsadzić go do plastikowego pojemniczka i zlecić badanie. Jeżeli występuje rumień, zaczerwienienie, osłabienie, wówczas takie postępowanie jest wręcz obowiązkowe, gdyż może znacznie przyspieszyć diagnostykę. A im szybsza i dokładniejsza diagnoza, tym większe szanse na usunięcie bakterii z organizmu. Objawy zarażenia boreliozą zależne są od stadium choroby i mogą być mylone z odkleszczowym wirusowym zapaleniem opon mózgowych, na które jest dostępna szczepionka. Początkowo bowiem występuje rumień, zaczerwienienie, osłabienie, występują objawy podobne jak przy grypie. Są to pierwsze oznaki zakażenia i walki organizmu z bakterią. Rumień, któremu mogą towarzyszyć objawy grypopodobne, pojawia się zaledwie u ok. 10-30% osób zakażonych w ciągu 1 do 3 tygodni po ukąszeniu. Charakterystyczne jest jego przemieszczanie się i sukcesywne ustępowanie, które jest powodem lekceważenia przez pacjentów objawów, którzy obserwują zmniejszanie się subiektywnych objawów na skórze. Objawy ogólnoustrojowe ustępują po 4-12 tygodniach. Najczęściej jednak pierwszy etap przebiega bez objawów i najczęściej bez rumienia, ogólnie dobry stan osoby zarażonej może następnie trwać nawet wiele lat. Jest to szczególnie groźne, kiedy objawy pojawiają się po wielu latach i wówczas zwykle szybko dochodzą kolejne objawy ze strony różnych narządów i układów, dlatego warto zadbać o badania po każdym ukąszeniu przez kleszcza. Nie należy także lekceważyć ukąszeń przez meszkę, a nawet komara, po których pojawił się niepokojący rumień. W bardziej zaawansowanej postaci ( infekcji rozsianej) boreliozy, która może zacząć objawiać się po kilku, a nawet kilkunastu latach, pojawia się chroniczne zmęczenie, przewlekłe zapalenie stawów, mięśni, czasami mięśnia sercowego, mogą występować również objawy neurologiczne – objawy podobne do lekkiego zapalenie opon mózgowych, nerwów twarzo-czaszkowych. Infekcja przewlekła boreliozy objawia się obecnie często jako neuroborelioza i jest bardzo trudna w leczeniu. Leki słabo docierają do układu nerwowego.

 

Gdzie można zarazić się tą chorobą?

Do zakażania dochodzi zwykle w wyniku ukąszenia przez klesza, meszki, komarów, które są zainfekowane patogennymi krętkami. Trzeba być zatem bardzo ostrożnym w miejscach, gdzie występują kleszcze i pozostałe kąsające pasożyty. Obecnie można je niestety spotkać wszędzie i nie ma bezpiecznych miejsc, a do zakażeń dochodzi w przydomowych ogródkach, w parkach miejskich, a nie tylko na łące, na działce, czy w lesie. Dlatego trzeba pamiętać o odpowiednim ubiorze, warto też stosować różne środki odstraszające owady. Nie można zapomnieć o kontroli skóry po powrocie z wycieczki, spaceru po lesie czy po łące.

Kiedy można się zarazić?

Przypadki zarażeń i zachorowań zwykle spotyka się przede wszystkim w okresie wiosenno-letnim, ale także i jesienią. Także jedynie zima wydaje się bezpieczna. Dzieje się tak głównie, dlatego że częściej udajemy się w tym czasie na tereny, które są siedliskami kleszczy, w których grasują komary i meszki i jesteśmy też wtedy lżej ubrani, a zatem łatwiej nam zainfekować się borrelią. Jest to też zwyczajny okres aktywności i żerowania tych pasożytów w przyrodzie.

Co jest wektorem zakażeń bakterią borrelia?

Jak już wcześniej wspomniano, chorobę przenoszą przede wszystkim kleszcze zainfekowane bakterią Borrelia, ale i inne owady, takie jak pchły, wszy, komary, muchy końskie, niektóre typy roztoczy oraz meszki i moskity. Szacuje się, iże w USA 22% komarów w endemicznych stanach przenosi boreliozę, a na terenie Niemiec 12%, także trudno zakładać, że wskaźnik ten będzie mniejszy w Polsce. Po prostu nikt tego nie bada. Nie można lekceważyć tej choroby, jest ona groźna, dlatego trzeba poddać się odpowiednim testom w przypadku wątpliwości i następnie jej leczeniu w przypadku zakażenia. W naszej Przychodni zapewniamy najskuteczniejsze obecnie dostępne niekonwencjonalne leczenie boreliozy – za pomocą generatora plazmowego wg. Rife oraz biorezonansu BICOM. Skontaktuj się z nami, przyjdź na test boreliozy, na pewno Ci pomożemy. Nie daj się boreliozie, zlikwiduj bakterie borrelia terapiami niekonwencjonalnymi!

Jak wyglądają objawy boreliozy po latach?

Do czego może doprowadzić nieleczona borelioza. To podstępna choroba, często przez długi okres nie daje żadnych objawów, a jej nieliczne i słabo zarysowane objawy (głównie częste lub cykliczne zmęczenie) mogą zostać zlekceważone lub mylnie zdiagnozowane. Dlatego ważne jest zachowanie ostrożności, bo objawy boreliozy mogą pojawić się po wielu latach. Jak się przed tym ustrzec? Przede wszystkim po powrocie unikać miejsc aktywności komarów, kleszczy i meszek, a po powrocie z miejsc, w których występują kleszcze dokładnie się obejrzeć. Jeśli pojawią się objawy boreliozy to koniecznie trzeba wybrać się na badanie, np. na test boreliozy biorezonansem, który wykryję chorobę i jej objawy. Badania, leczenie boreliozy w naszej placówce zostało już sprawdzone przez wiele osób. A Przychodnia ma wielu wiernych klientów, którzy korzystają z biorezonansu nie tylko w obszarze boreliozy, ale także w wielu innych.

5 września 2017

Jaką dietę stosować przy boreliozie?

Leczenie boreliozy – https://brm-med.pl/borelioza-objawy-badanie-leczenie/ będzie przebiegało znacznie efektywniej, jeżeli zostanie wprowadzona zdrowa i racjonalna dieta. Okazuje się, że wiele symptomów choroby, na przykład zespół przewlekłego zmęczenia, jest […]
29 lipca 2017

Jak zdiagnozować boreliozę?

Borelioza jest chorobą odkleszczową wywoływaną przez bakterie należące do krętków. Jest ona przenoszona przez kleszcze z gatunku Ixodes, ale także ukąszenia innych pasożytów jak meszki i […]
10 lipca 2017

Oczy – objawy boreliozy

Krętek borrelia (wywołujący boreliozę) to bakteria, która potrafi wnikać głęboko w tkanki ciała, w związku z tym może także zająć oko. Objawy zakażenia są dość niespecyficzne, […]
10 lipca 2017

Borelioza – powikłania psychiczne

Borelioza jest chorobą, która często nie posiada specyficznych objawów, co sprawia, że jej wczesne i prawidłowe zdiagnozowanie jest niezwykle trudne. Dość często zdarza się, że chorzy […]
27 czerwca 2017

Czy zioła mogą pomóc przy boreliozie?

Borelioza to niezwykle poważna choroba, którą trudno zdiagnozować. Równie skomplikowany bywa przebieg jej leczenia, które może przyjmować różne formy. Popularna metoda skupia się na podawaniu choremu antybiotyków. […]
17 maja 2017

Borelioza a aktywność zawodowa

Chorych na boreliozę co roku przybywa. Choroba ta często nie daje żadnych objawów przez lata, albo są to dolegliwości z pozoru niegroźne. Po upływie paru, a […]
9 listopada 2016

Borelioza a ciąża – najważniejsze informacje

Borelioza jest chorobą, którą trudno zdiagnozować. Najłatwiej więc unikać zakażenia poprzez ochronę przed ukąszeniami. Niestety nie zawsze jest to możliwe, szczególnie, iż nie tylko kleszcze rozprzestrzeniają […]
20 września 2016

Borelioza – wszędobylskie objawy kliniczne

Borelioza choć powszechnie znana, nadal z klinicznego punktu widzenia pozostaje wyzwaniem dla lekarzy medycyny. Często pacjenci zgłaszają się do medycznych punktów pierwszej pomocy, jak Szpitalne Oddziały […]
10 grudnia 2015

Czy nieleczona borelioza jest niebezpieczna?

Powikłania po boreliozie Nieleczona borelioza to nie przelewki. Dlaczego? Ponieważ może doprowadzić do poważnych zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu i ciężkich objawów, które ujawniają się dopiero po […]