Co to jest neuroborelioza?

Neuroboreliozę, czyli jedną z postaci, pod którą może występować choroba z Lyme, wywołują krętki Borrelia burgdorferi. Bakterie te trafiają do organizmu człowieka po ugryzieniu przez zakażonego kleszcza i atakują układ nerwowy.
Neuroborelioza jest chorobą, która w objawach bardzo przypomina objawy depresji. Atakuje ona cały układ nerwowy i powoduje postępujący proces zapalny tkanki nerwowej. W zależności od tego, w jakim stadium choroby znajduje się osoba chora, mogą pojawić się np. zaburzenia emocjonalne, wstręt do jedzenia czy psychoza.

Neuroborelioza – diagnostyka

Neuroborelioza. Jak ją rozpoznać? Rozpoznanie neuroboreliozy opiera się głównie na wywiadzie, objawach klinicznych i badaniach laboratoryjnych. Diagnostyka laboratoryjna bywa bardzo trudna przez możliwość uzyskania zarówno wyników fałszywie ujemnych, jak i fałszywie dodatnich. Najbardziej czułą metodą, która jest w stanie potwierdzić neuroboreliozę, jest PCR. Bardzo ważnym badaniem jest także wykrywanie przeciwciał przeciw Borrelia burgdorferi. Wyizolowanie i hodowla krętków nie ma istotnego znaczenia w diagnostyce.

Neuroborelioza – leczenie naturalne

Leczenie naturalnymi metodami w przypadku neuroboreliozy jest skuteczne i może doskonale wspomóc kurację metodami konwencjonalnymi. Najpopularniejszymi sposobami alternatywnej medycyny w leczeniu neuroboreliozy są terapie ziołami.

W przypadku neuroboreliozy za najsilniejsze i najlepiej działające zioło uważany jest
rdest japoński (łac. Polygonum cuspidatum, ang. Japanese knotweed). Ponadto ochrania system nerwowy i obniża autoimmunologiczne reakcje organizmu w przebiegu boreliozy.

Neuroborelioza – leczenie szpitalne

W leczeniu neuroboreliozy najczęściej stosowana jest antybiotykoterapia za pomocą silnych leków, które pokonują barierę krwi i mózgu (np. doksycykliny). Często możliwe jest ich doustne przyjmowanie w domu, jednak w bardziej zaawansowanych przypadkach neuroboreliozy konieczne jest leczenie szpitalne i dożylne podawanie antybiotyków. Choć początkowo praktykowano przyjmowanie ich przez 14 dni, często przedłuża się ono nawet do trzech miesięcy.

bolerioza neurologiczna
borelioza neurologiczna
borelioza objawy neurologiczne
leczenie neuroboreliozy
neuroborelioza
neuroborelioza badania
neuroborelioza diagnostyka
neuroborelioza jak leczyć
neuroborelioza leczenie
neuroborelioza leczenie naturalne
neuroborelioza leczenie szpitalne
neuroborelioza mp
neuroborelioza rokowania
neurologiczne objawy boreliozy

var: 7intc8lnkksda0hdk491