Co to jest neuroborelioza?

Neuroboreliozę, czyli jedną z postaci pod którą może występować choroba z Lyme, wywołują krętki z rodziny borrelia – najczęściej borrelia garini, ale także inne jak b. afzelli, b. spielmanii, b. valaisiana b. lusitaniae. Bakterie te trafiają do organizmu człowieka po ukąszeniu przez zakażonego kleszcza lub innego kąsającego pasożyta i atakują układ nerwowy.

Neuroborelioza, zwana też boreliozą neurologiczną, jest chorobą, która w objawach może przypominać zapalenie nerwów, uszkodzenie błędnika, zwyrodnienie kręgosłupa – często szyjnego, stwardnienie rozsiane, chorobę Parkinsona, depresję, z którą może być mylona. Często lekarze próbują diagnozować choroby odkleszczowe jako depresję, gdyż mają problemy z ich prawidłowym wykryciem. Wyniki badań są prawidłowe, a pacjent skarży się na różne objawy. Krętki atakują układ nerwowy (obwodowy i ośrodkowy) i powodują postępujący proces zapalny tkanki nerwowej, w tym demielinizację, wywołującą problemy z pamięcią i koordynacją.

W zależności od tego, w jakim stadium choroby znajduje się osoba chora, mogą pojawić się np. zaburzenia emocjonalne, czy psychoza. Dlatego też, w żadnym wypadku, nie powinno się lekceważyć skutków ukąszeń owadów. Nawet w przypadku kiedy nie wystąpił rumień mogło dojść do zakażenia boreliozą, gdyż rumień występuje dość rzadko mimo obecności boreliozy. W przypadku wystąpienia podejrzanych objawów warto wykonać badania lub testy diagnozujące boreliozę.

Neuroborelioza – diagnostyka i badania

Neuroborelioza. Jak ją rozpoznać? Rozpoznanie neuroboreliozy opiera się głównie na wystąpieniu objawów choroby charakterystycznych dla neuroboreliozy, następnie przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem, a w końcu – na poddaniu się badaniom laboratoryjnym na boreliozę lub testom BICOM jeśli badania wyszły negatywnie, a objawy wskazują na zakażenie.
Warunkiem zachorowania na neuroboreliozę jest obecność krętków borrelia w organiźmie, bez tego nie może być mowy o neuroboreliozie. Wykonuje się więc testy na boreliozę. Diagnostyka laboratoryjna bywa trudna z uwagi na częste fałszywie ujemne wyniki. Fałszywie dodatnie są dużo rzadsze. Najbardziej czułą metodą “naukową”, która jest w stanie potwierdzić boreliozę/neuroboreliozę, jest test LTT oraz PCR (metoda polimerazowej reakcji łańcuchowej).
Do ważnych i oficjalnie uznanych kryteriów diagnostycznych zalicza się badania na obecność przeciwciał IgM oraz IgG (z pobranej próbki krwi) przeciw Borrelia burgdorferi. Sano wyizolowanie i hodowla krętków lub znalezienie przeciwciał nie ma istotnego znaczenia w diagnostyce neuroboreliozy, na którą muszą wskazywać objawy. Test BICOM na boreliozę jest najdokładniejszy w diagnostyce boreliozy i neuroboreliozy, ale nie jest metodą uznawaną w Polsce przez oficjalną medycynę.

Neuroborelioza – jak leczyć? Leczenie naturalne

Leczenie naturalnymi metodami w przypadku neuroboreliozy jest skuteczne i może doskonale wspomóc kurację metodami konwencjonalnymi. Najpopularniejszymi sposobami alternatywnej medycyny w leczeniu neuroboreliozy są terapie ziołami.

W przypadku neuroboreliozy za najsilniejsze i najlepiej działające zioło uważany jest rdest japoński (łac. Polygonum cuspidatum, ang. Japanese knotweed), który dodatkowo chroni system nerwowy i obniża autoimmunologiczne reakcje organizmu w przebiegu boreliozy.

Rdest japoński to podstawowe zioło, które znajduje się w protokole Stephena Buhnera – amerykańskiego pomysłodawcy zestawu najskuteczniejszych ziół wspomagających organizm w walce z tą groźną chorobą. Pozyskiwany z korzenia rdestu resweratrol jest obecnie najskuteczniejszym zielem leczniczym zarówno na neuroboreliozę, jak i bartonellę. Otrzymuje się go z korzenia rdestu. Nie jest to więc to czyste zioło (rozdrobnione łodygi, kłącza i liście) rdestu japońskiego, jakie jest często oferowane w stacjonarnych lub wysyłkowych polskich sklepach zielarskich. Nie jest to także resveratrol pochodzący z czerwonego wina. Rdest japoński w formie suszonych liści i łodyg, a nawet nieprzetworzonych korzeni jest mniej skuteczny.

Resveratrol należy dawkować od trzech do czterech razy na dzień po 1 do 4 tabletek/kapsułek zawierających 500mg substancji, w okresie od 8 do 12 miesięcy. Zdarza się również, że czas ten może zostać wydłużony do 24 miesięcy. W rzeczywistości wystarczy 3x dziennie po 3 kapsułki, ponieważ duże dawki mogą mieć przykre skutki uboczne (np. biegunki).

Resveratrol z rdestu japońskiego jest dość drogi i trzeba go importować z zagranicy. Sprawdzone źródło jest w Stanach Zjednoczonych.

Neuroborelioza – jak leczyć? Leczenie szpitalne

W oficjalnym leczeniu neuroboreliozy najczęściej stosowana jest antybiotykoterapia przy pomocy silnych leków, w formie wlewów dożylnych, które pokonują barierę krwi i mózgu. Możliwe jest doustne przyjmowanie leków w domu, jednak w bardziej zaawansowanych przypadkach neuroboreliozy konieczne jest leczenie szpitalne i dożylne podawanie antybiotyków. Choć początkowo praktykowano przyjmowanie leków przez 14 dni, to obecnie przedłuża się ono nawet do trzech miesięcy.

Neuroborelioza – inne objawy neurologiczne

Objawy te pojawiają się najczęściej od jednego do trzech miesięcy po zakażeniu. Oprócz kilku wspomnianych wcześniej symptomów opisywanej choroby, istnieją też inne neurologiczne oznaki boreliozy. Niekiedy pierwsze objawy bywają bardzo dyskretne, np. pojawia się lekka asymetria twarzy spowodowana uszkodzeniem nerwu twarzowego. Jednak dolegliwości, pochodzące z ośrodkowego układu nerwowego, mogą przybrać następnie bardzo gwałtowny przebieg.

Pozostałe objawy to:

  • otępienie
  • problemy z koncentracją
  • drżenie kończyn, a nawet całego ciała
  • drętwienie i mrowienie dłoni
  • czasowe zaburzenia widzenia
  • zapalenie spojówek
  • zaburzenia snu i senność pojawiającą się w środku dnia
  • zaburzenia pamięci
  • rozdrażnienie, a nawet agresję
  • zapalenie nerwów czaszkowych (efektem może być zmiana rysów twarzy)
  • zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych

Więcej informacji o neurologicznych i psychicznych objawach boreliozy, a także ocznych czy kardiologicznych znajduje się tutaj.

Neuroborelioza – przebieg

Możemy wyróżnić trzy stadia rozwoju tej choroby, z którymi związane są charakterystyczne objawy:

  • I stadium: Objawy pojawiają się po 2-3 tygodniach od zakażenia. Często obserwuje się również sygnały ze strony układu ruchu (ból), drżenie mięśni czy łagodną depresję.
  • II stadium: Kolejne objawy pojawiają się po miesiącu lub kilku miesiącach – z jednej strony narastają problemy z układem ruchu (np. mrowienie i drętwienie kończyn), z drugiej z kolei może rozwijać się zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Odnotować można problemy z pamięcią i koncentracją, a także symptomy związane z encefalopatią (zmiany w charakterze i zmniejszenie intelektu).
  • III stadium: przewlekłe stadium może pojawić się nawet kilka lat po ukąszeniu kleszcza. Główne objawy to zapalenie mózgu i rdzenia, niedowład kończyn, powodujący problemy z poruszaniem się. Może towarzyszyć temu anoreksja i psychoza.

Neuroborelioza – rokowania

Z uwagi na to, że objawy neuroboreliozy są bardzo zróżnicowane – nie można ich lekceważyć. Choroba może być tragiczna w skutkach jeśli nie wdrożymy leczenia stosunkowo wcześnie. Z uwagi na to, że szczepionka przeciw tej chorobie nie istnieje, należy udać się do lekarza możliwie jak najszybciej od wystąpienia symptomów, świadczących o tym, że możemy być zakażeni bakterią, wywołującą neuroboreliozę.

W przypadku opisywanej choroby najważniejsza jest prewencja, a więc spryskiwanie się repelentami, stosowanie moskitier, odstraszenie komarów, odpowiedni ubiór podczas spaceru po lesie (długie rękawy, spodnie, czapka, wysokie buty), jak również skontrolowanie ciała po powrocie do domu.

Dolegliwości spowodowane przez nieleczoną chorobę nie tylko pogarszają komfort życia, ale mogę je zmienić, z powodu ograniczenia możliwości wykonywania dotychczasowych, codziennych czynności. Dlatego lepiej zaraz na początku od rozpoznania boreliozy poddać się zabiegom i efektywnej terapii, zaplanować odpowiednie leczenie, aby w przyszłości nie bać się o swoje zdrowie, samopoczucie, a przede wszystkim zapewnić możliwie „normalne” życie.

Neuroborelioza – testy

W celu sprawdzenia czy nie zostaliśmy zakażeni opisywaną chorobą, bez względu na wynik badań medycznych warto przeprowadzić test BICOM, który obejmuje ponad 130 pozycji (ampułek) i w tej formie oferowany jest tylko przez nasz ośrodek. Test obejmuje także bakterie borreli wywołujące dur powrotny, a także inne koinfekcje i jednostki chorobowe związane z boreliozą. Pomaga też określić ryzyko rozwoju stwardnienia rozsianego (SM), stwardnienia zanikowego bocznego (ALS) czy choroby Parkinsona. Zobacz więcej informacji o teście.

borelioza neurologiczna
borelioza objawy neurologiczne
leczenie neuroboreliozy
neuroborelioza
neuroborelioza badania
neuroborelioza diagnostyka
neuroborelioza jak leczyć
neuroborelioza leczenie
neuroborelioza leczenie naturalne
neuroborelioza leczenie szpitalne
neuroborelioza rokowania
neurologiczne objawy boreliozy