Rumień wędrujący

Co to jest rumień pokleszczowy?

Rumień, który często pojawia się na skórze po ukąszeniu kleszcza, zazwyczaj jest skórną zmianą alergiczną albo toksyczno-zapalną, niewskazującą na obecność drobnoustrojów powodujących choroby odkleszczowe. Rumień wędrujący nie wystaje ponad poziom skóry, jest ciepły w dotyku i zwykle nie powoduje bólu czy uczucia swędzenia. Tego typu skórny odczyn alergiczny raczej nie przekracza pięciocentymetrowej średnicy i najczęściej ustępuje po miesiącu, bez względu na to, czy zostało podjęte leczenie.

Sprawdź, kiedy pojawia się rumień wędrujący?

Z pewnością coraz więcej osób słyszało lub nawet miało do czynienia z rumieniem wędrującym, który pojawia się po ukąszeniu przez kleszcza. A wszystko za sprawą zmian klimatycznych i coraz większą populacją kleszczy w Polsce. Te małe pajęczaki spotkać można nie tylko w lasach, czy parkach, ale na wszystkich terenach zielonych nawet na niewielkim skwerze w środku miasta, czy przydomowym ogródku. Spotkanie z kleszczem może skończyć się bardzo nieprzyjemnie. Kleszcze mają bardzo sprytną taktykę ataku na człowieka. Przed ukłuciem znieczulają to miejsce specjalną substancją. Z tego powodu z reguły nie można poczuć momentu ukłucia i zagnieżdżenia się w skórze kleszcza. Dodatkowo kleszcze wybierają miejsca, w których trudno je zauważyć, gdzie skóra jest cienka, a samo miejsce jest ciepłe, jak szyja, skóra za uszami, we włosach, u kobiet pod piersiami, w zgięciu kolan i łokci, między pośladkami oraz w miejscach intymnych. Następnie kleszcz rozpoczyna picie krwi, gdy pojawia się ona w jelitach, w tym momencie bakterie Borrelia burgdorferi i inne z tej grupy, otrzymują sygnał, że czas przenieść się do kolejnego żywiciela. To właśnie krętki bakterii Borrelia powodują boreliozę.

Rumień wędrujący pojawia się nieraz po ukąszeniu przez kleszcza. Jest to charakterystyczna zmiana skórna, która jest pierwszym objawem boreliozy.

W przypadku pojawienia się rumienia wędrującego należy udać się do lekarza i jak najszybciej rozpocząć leczenie boreliozy.

Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że rumień wędrujący pojawia się tylko u części chorych na boreliozę. Szacuje się, że ma to miejsce u 30% dorosłych i jedynie u 10% dzieci. Fakt, że rumień nie pojawił się, nie oznacza więc, że można spać spokojnie i uniknęło się zarażenia boreliozą.

Rumień wędrujący – borelioza

Rumień wędrujący, występujący na skórze na skutek ugryzienia przez kleszcza, jest wywołany przez groźną bakterię Borrelia stanowi jeden z głównych objawów niebezpiecznej choroby odkleszczowej, czyli boreliozy. Pojawia się zazwyczaj w ciągu 7–14 dni po ukąszeniu przez zarażonego tą bakterią kleszcza. Zazwyczaj znika on po okresie miesiąca, jednak jeśli pozostanie na skórze dłużej, może świadczyć to o rozsianiu się krętków, czyli przejściu boreliozy skórnej do postaci wczesnej rozsianej.

Sprawdź, jak wygląda rumień wędrujący, czyli objawy

Rumień wędrujący to zaczerwienienie w miejscu ukąszenia przez kleszcza. Zmiana skórna ma postać okręgu o czerwonym kolorze. Z czasem zmiana ta stopniowo powiększa się. Z reguły ma wielkość średnicy około 5 cm jednak zdarzają się zmiany o dużo większej średnicy nawet powyżej 30 cm. Dodatkowo rumień posiada charakterystyczną ciemniejszą obwódkę, ale nie zawsze. Najczęściej rumień pojawia się w miejscu ukąszenia przez kleszcza, jednak może też zmieniać swoje położenie na skórze lub znacznie odbiegać wyglądem od tego opisu.

Podsumowując jako cechy charakterystyczne rumienia wędrującego wymienia się:

  • zmiana skórna, która może mieć podwyższoną temperaturę (uczucie ciepła w miejscu zaczerwienienia),
  • występujące swędzenie wraz z pieczeniem ukąszonego miejsca,
  • pojawienie się wykwitów skórnych wypełnionych surowiczym płynem,
  • obwódki o różowej lub fioletowej barwie otaczające rumień,
  • występujące uczucie zmęczenia, bóle głowy wraz z bólami mięśni i stawów, podniesiona temperatura ciała,
  • powiększone węzły chłonne,
  • opcjonalnie: przerzuty rumienia na inne partie skóry.

Rumień wędrujący jest niezwykle charakterystyczny i bardzo łatwo go rozpoznać. Im szybciej znajdziemy go na skórze po ukąszeniu kleszcza, tym lepiej – możemy wtedy rozpocząć diagnostykę boreliozy i jej prędkie leczenie.

W środku rumienia pokleszczowego najczęściej znajduje się owalna lub okrągła czerwona plamka, wokół której widnieje nieco bledszy okrąg. Rumieniec po kleszczu zamyka czerwona obręcz, która z każdym dniem wędruje coraz dalej i staje się coraz większa. Rumieniu wędrującemu mogą towarzyszyć objawy podobne do objawów grypy.

Borelioza bez rumienia

Czy rumień wędrujący zawsze oznacza boreliozę? Niestety, w społeczeństwie przyjęło się twierdzić, że pojawienie się rumienia wędrującego potwierdza występowanie boreliozy, a jego brak wskazuje na absolutny brak boreliozy. To błędne myślenie, ponieważ w wielu przypadkach tej choroby nie występuje rumień pokleszczowy, a sama borelioza przebiega bezobjawowo. Między innymi dlatego trzeba stale pamiętać, że borelioza jest trudna w diagnozie, więc nawet negatywne wyniki testów i brak rumienia nie wykluczają boreliozy!

Co to jest rumień wędrujący? Rumień po kleszczu czy nie od kleszcza?

Z pewnością każdy słyszał o rumieniu wędrującymi i każdemu ten termin kojarzy się z ugryzieniem przez kleszcza. Trzeba przyznać, że jest to skojarzenie jak najbardziej prawdziwe. Rumień wędrujący jest to bowiem zmiana skórna, jaka występuje po ukąszeniu przez kleszcza, ale nieraz także przez meszki. Niestety jego pojawienie oznacza w 100% zarażenie krętkami, a więc boreliozę. Rumień wędrujący uznawany jest bowiem za specyficzny objaw tej choroby, niektórzy bardziej świadomi  lekarze na jego podstawie stawiają diagnozę, nie zlecając nawet badań laboratoryjnych. Dlatego warto nauczyć się rozpoznawać ten charakterystyczny objaw tej groźnej choroby.

 

Sprawdź, jakie są objawy wędrującego?

  • Rumień wędrujący nie jest jedyną zmianą skórną, jaka może pojawić się po ukąszeniu przez kleszcza. Na skórze może bowiem wystąpić zaczerwienienie czy wysypka, które mogą być wywołane reakcją alergiczną.
  • Cechą charakterystyczną rumienia wędrującego jest przede wszystkim jego wygląd. Można go opisać jako „tarczę strzelniczą”, w której środku znajduje się miejsce po ukąszeniu owada. Wokół tej plamki pojawia się blady okrąg, a potem czerwona obręcz, która z każdym dnie przesuwa się dalej.
  • Wygląd rumienia może być różny w zależności od miejsca, na którym występuje, np. może się zdarzyć, że na łydce rumień wędrujący pozostanie czerwony na całym obszarze, z kolei na tułowiu może osiągnąć bardzo duże rozmiary tak, że zaobserwować będzie można jedynie różową wstęgę, co znacząco utrudnia jego rozpoznanie. Rumień może więc mieć różny kształt i wygląd.
  • Warto zwrócić uwagę na fakt, że rumień wędrujący ma spore rozmiary, z reguły przekracza średnicę 5 cm, dodatkowo pojawia się po kilku dniach od ukąszenia.
  • Można zaobserwować również, że rumień wędrujący ma podwyższona temperaturę, czyli uczucie ciepła w miejscu zaczerwienienia.
  • Ponadto miejsce to może swędzieć, piec, a z czasem mogą pojawić się wykwity skórne, które są wypełnione surowiczym płynem.
  • Pojawieniu się rumienia wędrującego po ugryzieniu kleszcza może towarzyszyć też ból głowy czy też ból mięśni i stawów, uczucie zmęczenia, podwyższona temperatura ciała, a nawet powiększone węzły chłonne. Niekiedy zaobserwować można problemy z koncentracją oraz kołatanie serca. Może też tak być, że oprócz rumienia nie występują w tym momencie żadne inne objawy.
  • Rumień wędrujący, jaki występuje po ukąszeniu przez kleszcza, meszkę znika po dłuższym okresie czasu, nawet po kilku tygodniach lub miesiącach.

Pamiętaj, że jeżeli ukąszenie owada spowoduje pojawienia sie rumienia wędrujacego, koniecznie musisz udać się do lekarza, który zadecyduje o dalszym sposobie leczenia. Warto również pamiętać, aby miejsce ukąszone obserwować przez 3-4 tygodni, w przypadku pojawienia się zmian warto też wykonywać kontrolne zdjęcia, mogą one ułatwić rozpoznanie.

 

Sprawdź, jak leczy się rumień wędrujący

Jeżeli lekarz potwierdzi wystąpienie rumienia wędrującego należy rozpocząć leczenie. Najczęstszym sposobem leczenia jest podanie odpowiednich antybiotyków. Antybiotyki są podawane nawet przez kilka tygodni. Taki rodzaj terapii jest stosowany niezależnie od wieku pacjenta zarówno w przypadku dzieci, jak i dorosłych.

Terapia antybiotykowa niesie ze sobą wiele skutków ubocznych, ponieważ antybiotyki niszczą bakterie niezależnie od tego, czy wywołują one choroby, czy żyją w symbiozie z organizmem wspomagając jego prawidłowe funkcjonowanie.

Leczenie boreliozy warto wspomóc metodami medycyny niekonwencjonalnej np. terapią bioenergetyczną (generator plazmowy). Terapię taką dostosowuje się indywidualnie dla każdego chorego, na podstawie szczegółowego tekstu. Test ten pozwala określić, który ze szczepów bakterii borrelia wywołał boreliozę, oraz czy nie występują szeroko pojęte koinfekcje. Następnie można odpowiednio dostosować terapię odpowiednio łącząc w niej działanie generatora plazmowego Rife i biorezonanasu BICOM. Celem takiej terapii jest wyeliminowanie aktywnych bakterii borrelia, co skutkować będzie znaczną poprawą stanu chorego.

 

Rumień wędrujący a borelioza. Czy rumień wędrujący zawsze oznacza boreliozę?

Tak jak wspomniano powyżej pojawienie się rumienia wędrujacego po ugryzieniu przez owada zawsze oznacza boreliozę. Z drugiej strony fakt, że nawet przez kilka tygodni po ukąszeniu przez kleszcza nie wystąpił ten charakterystyczny objaw nie oznacza, że można być spokojnym. W większości przypadków rumień wędrujący nie pojawia się nigdy, mimo zakażenia boreliozą. Szacuje się że w zależności od wieku osoby zakażonej rumień pojawia się tylko u 10 do 30% osób.

W takim wypadku warto przeprowadzić badania diagnostyczne, ponieważ nieleczona bolerioza może być nawet przyczyną ciężkich powikłań, a nawet śmierci.

Warto również podkreślić fakt, że u części pacjentów mogą rozwinąć się różne postaci choroby.

Jedną z nich jest limfocytoma, czyli niebolesne zaczerwienienie lub zaisinie przy jednoczesnym zgrubieniu tkanek. Jako kolejną należy wymienić neuroboreliozę, w tym, porażenia nerwów obwodowych. Choroba może też zająć mięsień sercowy i dawać objawy sercowe.. Znacznie częściej borelioza prowadzi do zapalenia stawów, którego bolesne objawy utrzymują się przez wiele tygodni, zdarzają się przypadki jednoczesnego występowania objawów w obrębie kilku stawów. Bardzo rzadko spotkać można boleriozę w postaci przewlekłego zanikowego zapalenia skóry, prowadzi ona do zmian na skórze kończyn, aż do zmian zanikowych i związanych z tym dolegliwości.

Widać więc, że borelioza jest bardzo groźną chorobą, dlatego w żadnym wypadku nie należy lekceważyć ugryzienia przez kleszcze, ale groźne mogą być także ukąszenia meszek i komarów, które także przenoszą boreliozę. W przypadku podejrzenia zakażenia boreliozą warto wykonać test biorebiorzonansowy na boreliozę, który pozwoli potwierdzić lub wykluczyć zakażenie. W przypadku rumienia mamy pewność że jesteśmy zakażeni, nawet jak badania laboratoryjne dają wyniki negatywne. 

Rumień wędrujący, a alergia – sprawdź, jak odróżnić?

Bardzo łatwo można pomylić odczyn alergiczny występujący po ugryzieniu kleszcza z rumieniem wędrującym. Warto więc poznać różnice między rumieniem wędrującym a wysypką alergiczna. Przede wszystkim bardzo ważny jest czas wystąpienia zmiany skórnej. Zmiana alergiczna pojawia się bezpośrednio po ugryzieniu przez kleszcza maksymalnie po kilku godzinach, z kolei rumień najwcześniej po kilku dniach.

Kolejną różnicą jest wygląd, odczyn alergiczny może swędzieć, a zmiana może być twarda. Z kolei rumień przypomina tarczę strzelniczą.

Wraz z upływem czasu wysypka alergiczna zmniejsza się i znika, rumień wędrujący powiększa tworząc coraz to nowe kręgi.

W wielu artykułach na temat rumienia wędrującego i boreliozy można znaleźć informację, że zmiana musi być większa niż 5 cm i w tym momencie można ją sklasyfikować jako rumień wędrujący, jeżeli jest mniejsza należy ją traktować jako odczyn alergiczny. Warto jednak pamiętać, że średnica 5 cm jest granicą umowną, ponieważ zdarzają się odczyny alergiczne o zajmujący większy obszar skóry. Diagnozując rumień wędrujący należy wziąć pod uwagę inne jego cechy, a w razie wątpliwości skonsultować się z lekarzem.

Zobacz, w jaki sposób leczy się rumień wędrujący?

Rumień wędrujący jest charakterystycznym objawem boreliozy. Jeżeli pojawi się po ugryzieniu kleszcza należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza i rozpocząć leczenie.

Rumień najczęściej znika samoistnie po 3 lub 4 tygodniach, ale czasem może się utrzymywać tylko 7 dni lub aż do 14 miesięcy.

U wielu osób pojawiają się dodatkowe objawy takie jak objawy grypopodobne, w tym zmęczenie, zawroty i bóle głowy, dolegliwości mięśniowo-stawowe i podwyższona temperatura. Warto zwrócić uwagę na fakt, że rumień wędrujący jest objawem boreliozy, leczenie, z reguły nie dotyczy samego rumienia, lecz boreliozy. Lekami stosowanymi w boreliozie są antybiotyki, które podaje się w dużych dawkach, przez dłuższy okres. 

Ze względu na skutki uboczne i niepełną skuteczność antybiotykoterapii wiele osób poszukuje innych metod leczenia.

Medycyna niekonwencjonalna oferuje wiele metod, przy czym bardzo skuteczną jest generator plazmowy, jak i metoda biorezonansu, która wymaga większej ilości zabiegów od generatora plazmowego, więc jest znacznie droższa.

Przedstawiając problem w uproszczeniu, stosując odpowiednie sekwencje częstotliwości można zniszczyć krętki bakterii Borrelia odpowiedzialne za boreliozę oraz konifekcje. Jednocześnie kuracja taka jest bezpieczna i nie ma skutków ubocznych. Trzeba jednak pamiętać o stosowaniu się do zaleceń doświadczonego bioterapeuty co do długość i częstotliwości zabiegów.

Bolerioza nie od kleszcza!

Po zapoznaniu się z powyższymi informacjami wiesz już, że możesz chorować na boreliozę, bez wystąpienia rumienia wędrującego, ale czy wiesz, że możesz zarazić się boreliozą w ogóle bez etapu ugryzienia przez kleszcza?

Warto zwrócić uwagę, na fakt, że istnieją inne drogi zakażenia boreliozą, choć niewątpliwie za dużą część zakażeń odpowiadają kleszcze.

Pozostałe drogi zakażenia boreliozą to:

  • ukąszenia innych owadów; meszek, much końskich, komarów
  • przez picie mleka od zarażonych bakterią Borrelii zwierząt
  • zakażenie boreliozą przez przetaczanie krwi
  • istnieje możliwość zakażenia drogą płciową
  • często zdarzają się zakażenia płodu przez matkę, a także zakażenie dziecka przez mleko matki, mówimy wtedy o boreliozie wrodzonej.

Pamiętaj, że w przypadku boreliozy najważniejsze, a zarazem niejednokrotnie najtrudniejsze jest właściwe i szybsze rozpoznanie zakażenia.

 

  • borelioza bez rumienia
  • czy rumień wędrujący zawsze oznacza boreliozę
  • czy rumień zawsze oznacza boreliozę
  • rumien wedrujacy
  • rumieniec po kleszczu
  • rumień kleszczowy
  • rumień po kleszczu leczenie
  • rumień pokleszczowy
  • rumień wędrujący borelioza
  • rumień wędrujący nie od kleszcza
  • rumień wędrujący objawy
  • rumień wędrujący po kleszczu
  • ugryzienie kleszcza rumień
  • ukąszenie kleszcza bez rumienia
  • ukąszenie kleszcza rumień

 

var: h2uivkv0mj3algw3bkvq