Jaką dietę stosować przy boreliozie?
5 września 2017Jakie 2 zalety posiada nowoczesny test na obecność pasożytów?
16 stycznia 2018Ceny testów na obecność boreliozy można sprawdzić w katalogu badań https://brm-med.pl/borelioza-objawy-badanie-leczenie/
Jakie rodzaje badań na boreliozę?
Borelioza to choroba niezwykle trudna do wykrycia, ze względu na jej objawy, które swoim charakterem przypominają inne schorzenia. Wśród rodzajów badań wyróżniamy:
- serologiczne
- bezpośrednie
Serologiczne metody
Wśród metod serologicznych, możemy wyróżnić test boreliozy i koinfekcji Elisa i Western Blot. Obydwa testy polegają nie tyle, na szukaniu obecności bakterii, co przeciwciał. Jeżeli w organizmie występują przeciwciała, oznacza to, że organizm zaczął się bronić, a to z kolei, że został zainfekowany. Badania te, można wykonać ok. 6 tygodni po ukąszeniu, gdyż tyle trwa produkcja przeciwciał. Test Western Blot jest dwa razy bardziej skuteczny, ale jego wykrywalność to poziom zaledwie ok. 20-60%. Tylko testy te są honorowane przez państwowe szpitale i jedynie na ich podstawie można być zakwalifikowanym do leczenia szpitalnego. Dodatkowo w niektórych sytuacjach zlecana jest biopsja i pobieranie do badań płynu mózgowo-rdzeniowego w poszukiwaniu boreliozy.
Do metod serologicznych można zaliczyć również test LTT wykonywany w Niemczech (wysyła się krew do Berlina). Test ten nie szuka bezpośrednio przeciwciał, ale jest najbardziej dokładny ze wszystkich testów laboratoryjnych i jego skuteczność można oszacować na ok 80% Inną metodą quasi-serologiczną jest opracowany w Polsce test KKI szukający krążących kompleksów immunologicznych, jego skuteczność jest porównywalna z LTT lub nieco niższa. Nie jest uznawany przez szpitale państwowe jako podstawa do leczenia.
Metody bezpośrednie
O wiele bardziej skuteczne, ale też i droższe, są metody bezpośrednie. Polegają one na szukaniu we krwi lub płynie mózgowo-rdzeniowym obecności bakterii, a dokładnie fragmentów jej DNA. Wśród nich są dwa badania, to: PCR oraz PCR Real time. Można je wykonać od razu po ukąszeniu. DNA bakterii jednak szybko wnika w tkanki, mięśnie i stawy, skutecznie ukrywając się, dlatego, nawet i te badania potrafią dać nieprawdziwy wynik.
Metody niekonwencjonalne – test biorezonansowy BICOM posiadający 100% skuteczność, jest niedostępny w oficjalnej, nawet najdroższej diagnostyce.
Jest to bezinwazyjny Specjalistyczny test, opracowany specjalnie dla naszej przychodni, na obecność wszystkich chorób odkleszczowych i tzw koinfekcji. Test obejmuje ponad 120 patogenów i jednostek chorobowych, w tym wszystkie typy bakterii powodujące boreliozę, babseszjozę i inne pierwotniaki, chlamydiozę, bartonellozę, brucelozę, tularemię, leptospirozę, wirus kleszczowego zapalenia mózgu, wirusy HHV i Borna, riketsje oraz inne.