Jak zdiagnozować boreliozę?
29 lipca 2017Czy testy boreliozy i koinfekcji są skuteczne? Kilka metod testowania
22 września 2017Leczenie boreliozy – https://brm-med.pl/borelioza-objawy-badanie-leczenie/ będzie przebiegało znacznie efektywniej, jeżeli zostanie wprowadzona zdrowa i racjonalna dieta. Okazuje się, że wiele symptomów choroby, na przykład zespół przewlekłego zmęczenia, jest spowodowanych brakami odpowiednich substancji odżywczych a nadmiarem innych. Ponadto przewlekła antybiotykoterapia może sprzyjać grzybicom, a zakwaszenie organizmu szybszą progresją choroby. W jaki sposób zmienić dietę, by pokonywanie choroby było łatwiejsze? Wiele cennych informacji na ten temat można znaleźć na stronie…
Dieta na boreliozę – skuteczniejsza walka z chorobą
Przede wszystkim należy z odżywiania wyeliminować cukry proste, gdyż nimi żywią się grzyby. Oznacza to odrzucenie typowego cukru, ale także słodyczy, ciast czy lodów, ale także produktów zbożowych jak drożdżówki. Dieta przeciwgrzybicza ma największe znaczenie przy antybiotykoterapii, gdyż grzybica idzie z nią w parze. Bez względu na rodzaj prowadzonej terapii ważne jest dbanie o nie zakwaszanie organizmu, gdyż bakterie (także te wywołujące boreliozę) uwielbiają zakwaszony organizm, w którym szybciej się namnażają i choroba zwykle ma też wtedy wyraźniejsze symptomy. Należy więc stosować dietę alkaliczną czyli bogatą w warzywa, przy wyraźnym ograniczaniu spożycia mięsa.
Należy także zrezygnować przynajmniej z pszenicy, a najlepiej w ogóle z glutenu. W przypadku kiedy obok boreliozy występuje dowolna choroba autoimmunologiczna należy bezwzględnie stosować dietę bez pszenicy i bezmleczną, czyli rezygnujemy wówczas ze wszystkich produktów zawierających w swoim składzie białko mleka (kazeinę) i pszenicę. Nie wolno jednak zapominać o zdrowych węglowodanach, które odżywiają mózg, potrzebujący wsparcia, szczególnie w przypadku neuroboreliozy. Konieczne witaminy oraz składniki mineralne można znaleźć w świeżych warzywach i rozsądnej dawce dziennej owoców. Dieta składa się w dużym procencie ze świeżych owoców, warzyw, soków owocowych produkowanych w domu ze świeżych owoców oraz potraw sporządzanych z tych produktów. Niezbędne są także zdrowe tłuszcze , które znajdują się na przykład w wysokiej jakości olejach i awokado.
Także należy zmniejszyć spożycie powszechnie występujących omega 6 na rzecz omega 3, więc eliminujemy wszelkie źródła kwasów omega 6 (niektóre oleje, tłuszcze zwierzęce, margaryna i masło). Dodajemy do diety w dużych ilościach źródła oleje bogate w omega 3 (z wiesiołka, lniany), ryby lub tran. Powinniśmy także zrezygnować z produktów konserwowanych i konserwowych.Oprócz diety ważna jest także odpowiednia suplementacja.