Borelioza pytania i odpowiedzi FAQ

Autoimmunologiczne zapalenie wątroby

Autoimmunologiczne zapalenie wątroby to przewlekłe zapalenie wątroby prowadzące do martwicy organu. Czasem przypomina ostre zapalenie wątroby, ale może też przebiegać zupełnie bezobjawowo.

Zespół Hortona, czyli zapalenie tętnicy skroniowej

Zapalenie tętnicy skroniowej, nazywane też chorobą Hortona, to choroba niezwykle uciążliwa – towarzyszy jej stały ból skroni, najczęściej obustronny. Nieleczone zapalenie tętnicy skroniowej może prowadzić do ślepoty.

Choroby autoimmunologiczne a ciąża

Co ciekawe, większość chorób autoimmunologicznych nie ma niekorzystnego wpływu na płodność kobiety. Sama choroba zwykle nie jest też przeciwwskazaniem do zajścia w ciążę, choć zaleca się zaplanowanie ciąży na czas dłuższej niż pół roku remisji choroby.

Choroby autoimmunologiczne, czyli schorzenia autoagresji

Organizm człowieka może być autoagresywny – układ odpornościowy wytwarza wówczas przeciwciała skierowane przeciwko własnym tkankom. Schorzenia autoagresywne mogą zaatakować cały organizm albo tylko jeden organ.

Diagnostyka chorób autoimmunologicznych

Biorezonans BICOM, który stosujemy w naszym gabinecie, pozwala na nieinwazyjne i przede wszystkim dokładne zdiagnozowanie twojego problemu. Dzięki tej metodzie można wykryć w organizmie obecność bakterii borrelia i innych, pasożytów, grzybów itd. Biorezonans sprawdza się też w diagnostyce chorób autoimmunologicznych.

Na czym polega leczenie chorób autoimmunologicznych?

Leczenie chorób autoimmunologicznych jest dostosowane do konkretnego schorzenia, a także do specyficznych reakcji organizmu pacjenta. Zwykle jest to terapia długotrwała i dość uciążliwa – w przeciwieństwie do stosowanego przez nas leczenia biorezonansem.

Najczęstsze autoimmunologiczne choroby skóry

Do najczęściej występujących chorób skóry o charakterze autoimmunologicznym należy łuszczyca, bielactwo nabyte oraz łysienie plackowate. Tak jak we wszystkich chorobach autoimmunologicznych, u ich podłoża leży proces autoimmunizacji.

Objawy chorób autoimmunologicznych przenoszonych przez kleszcze

Lista objawów towarzyszących odkleszczowym chorobom autoimmunologicznym jest długa, a same objawy u każdego zarażonego mają mieć rożne nasilenie lub w niektórych przypadkach nie występować w ogóle.

Zapalenie tarczycy Hashimoto

Zapalenie tarczycy Hashimoto jest chorobą o charakterze immunologicznym i jednocześnie jednym z najczęściej występujących rodzajów zapalenia tarczycy. U kobiet występuje nawet 20 razy częściej niż u mężczyzn.

Hipertyreoza, czyli nadczynność tarczycy

Nadczynność tarczycy jest wtedy, kiedy tarczyca produkuje nadmiar hormonów w stosunku do potrzeb organizmu. Według szacunków WHO choroba ta dotyczy blisko dwóch procent populacji.

Niedoczynność tarczycy

Niedoczynność tarczycy polega na zbyt małej produkcji hormonów przez gruczoł tarczycowy, co skutkuje spowolnieniem metabolizmu. Niedoczynność tarczycy 5 razy częściej dotyka kobiet niż mężczyzn. Ryzyko zapadnięcia na tę chorobę rośnie z wiekiem.

Naturalne metody leczenia boreliozy

Leczenie boreliozy w zwykłym gabinecie lekarskim polega na faszerowaniu chorego antybiotykami. Niestety nasz organizm źle znosi takie dawki silnych leków i pacjent może przy tym odczuwać wiele nieprzyjemnych skutków ubocznych. Istnieją jednak całkowicie naturalne, skuteczne metody na pokonanie tej choroby.

Niekonwencjonalne metody leczenia boreliozy i innych chorób odkleszczowych

Borelioza jest chorobą całkowicie uleczalną, a terapia wcale nie wymaga łykania antybiotyków, które zawsze są dużym obciążeniem dla organizmu. W naszym gabinecie zarówno badania, jak i leczenie boreliozy odbywa się przy użyciu bezpiecznej metody dr. Volla. Jest to leczenie biorezonansem.

Objawy boreliozy u dzieci

Objawy boreliozy u dzieci są dokładnie takie same, jak u dorosłych. Główny problem polega na tym, że dziecko często ma problem z tym, by precyzyjnie opisać, co mu dolega. W dodatku objawy boreliozy zmieniają się z dnia na dzień, niektóre ustępują samoistnie, by zostać zastąpione nowymi itd.

Czy test obecności drożdżycy działa? 3 możliwości diagnostyki

Test specjalistyczny

Wśród specjalistycznych metod wykrywania obecności drożdżycy, możemy dokonać wyboru spośród kilku z nich. Ceny różnią się w zależności od skali diagnostyki https://brm-med.pl/borelioza-objawy-badanie-leczenie/

Pierwsza metoda opiera się na badaniu biorezonansem. Taki test obecności drożdżycy daje stuprocentową pewność, ale metoda sama w sobie zaliczana jest do tzw. niekonwencjonalnych i nie jest honorowana w naszym kraju przez oficjalną medycynę.

Druga metoda to specjalistyczny test obecności grzybicy Candida o charakterze genetycznym. Wykrywa on czynnik powodujący chorobę na podstawie obecności patogenu. Można także dokonać analizy kału albo wymazu do analizy pod kątem obecności szczepów drożdżaków candida.

Domowa metoda

borelioza-objawy-badania-leczenie-dzieci

Istnieją również domowe metody, które pomogą wykryć zwiększoną ilość grzybów Candida. Test jest bardzo prosty. Wystarczy ustawić przy łóżku szklankę z wodą, a rano, splunąć do niej pierwszą śliną, zaraz po przebudzeniu. Należy obserwować co się z nią stanie w przeciągu 15, 30, 45, 60 minut. Jeśli organizm jest zainfekowany grzybicą Candida, ślina będzie miała widoczne odnogi, chmurki, smugi lub plamki zawieszone w wodzie. Jeżeli organizm jest czysty, ślina powinna się rozpuścić w wodzie, nie tworząc żadnych widocznych śladów.
Warto także obserwować język, jeśli ma biały nalot to często świadczy o obecności grzybicy candida. W przeszłości oglądanie języka należało do praktyki wizyty lekarskiej, ale niestety obecnie lekarze zwykle w ogóle nie oglądają pacjenta, tylko notują objawy i przepisują leki na objawy.

Czy istnieje test Zespołu Chronicznego Zmęczenia? 2 typy badań

Przyczyny występowania choroby

Zespół chronicznego zmęczenia (CFS), to schorzenie cywilizacyjne, które może mieć różne przyczyny https://brm-med.pl/borelioza-objawy-badanie-leczenie/. Zalicza się do nich niezdrowy i zbyt szybki tryb życia, ale przede wszystkim obecność toksyn i patogenów (pasożytów, bakterii i wirusów) a także zaburzenia metabolizmu i deficyt składników odżywczych, ale

Dwa rodzaje testów

kleszcze 12

Nie istnieje specjalny (oficjalny i medyczny), autonomiczny test Zespołu Chronicznego Zmęczenia. Lekarze proponują dwa rodzaje badań. Pierwszym jest seria testów, których zadaniem jest wykluczenie obecności innych chorób, które mogą powodować podobne objawy, jak np. HIV, anemia, cukrzyca, niedoczynność tarczycy, choroby serca czy płuc. Inna metoda związana jest z najczęstszą przyczyną występowania choroby, a zatem z działalnością toksyn. Jest to test, który ma stwierdzić ich obecność w organizmie. Na podstawie jego wyników, podejmuje się leczenie.
Niestety te testy (medyczne i oficjalnie zlecane) zwykle nie dają prawdziwego obrazu choroby i główna przyczyna dolegliwości pozostaje niewykryta. A wyniki leczenia (zwykle ograniczającego się do psychosomatyki) są na ogół niesatysfakcjonujące. Z doświadczeń naszej przychodni najczęstszą przyczyną CFS jest borelioza i zakażenie pasożytami. Dobrze jest wykonać test BICOM diagnozujący przyczyny CFS. Pozwala on zdefiniować przyczyny zmęczenia z dokładnością niedostępną dla testów medycznych, aby następnie wdrożyć odpowiednią terapię usuwającą przyczyny choroby.

Borelioza – co to dokładnie jest i jak ją leczyć?

Borelioza lub inaczej choroba z Lyme to bardzo groźna choroba zakaźna najczęściej przenoszona przez kleszcze. Jej leczenie jest długotrwałe, natomiast zbagatelizowanie objawów może doprowadzić do wyniszczenia organizmu, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci.

Czym dokładnie jest borelioza?

Jest to choroba odkleszczowa, a rumień wędrujący który powszechnie jest kojarzony z boreliozą występuje tylko u niektórych chorych (od 10 do 30%) o czym należy pamiętać. Zakażenie zazwyczaj borelioza-antybiotyknastępuje na skutek ukąszenia kleszcza (także mikroskopijnej nimfy kleszcza), który jest jej nosicielem, ale także od ukąszeń meszek i komarów, o czym nie wie większość osób. Najlepiej jest unikać kleszczy i ukąszeń przez inne owady, poprzez odpowiednie ubranie, stosować moskitiery w domach i odstraszanie kleszczy oraz komarów (ultradźwiękowe urządzenia, repelenty itp). Istnieją także usługi odkomarzania ogrodów, które można wykonywać np 2x w sezonie. Ponieważ w przypadku zakażenia boreliozą tę chorobę bardzo ciężko jest później wyleczyć. Dodatkowo same kleszcze występują powszechnie w parkach i ogrodach, a nie jedynie w lasach i na łąkach. Nimfa kleszcza może spaść z krzaka na głowę, a ukąszenie we włosach przez mikroskopijną nimfę zwykle nie jest zauważane.

Leczenie boreliozy

Najczęściej leczenie choroby następuje poprzez podanie odpowiednich leków, które mają na celów dostać się krwiobiegu i zwalczyć niebezpieczne bakterie. Borelioza antybiotyk najlepiej leczy chorobę w pierwszej fazie, kiedy pojawi się rumień. Jest on bardzo wczesną oznaką choroby występującą do 30 dni od ugryzienia.

Czy objawy boreliozy mogą pojawić się po wielu latach?

Borelioza jest zdradliwą chorobą odkleszczową, ponieważ może przebiegać bezobjawowo. Dlatego tak ważna jest profilaktyka oraz sprawdzanie skóry po powrocie z wycieczek do lasu lub na łąkę. Często bywa także mylnie diagnozowana lub jej objawy są lekceważone.

Jeżeli podejrzewasz, że mogłeś zostać ukąszony przez kleszcza nie zwlekaj z badaniem. Już dziś umów się na wizytę w naszej przychodni. Badanie za pomocą biorezonansu wskaże, czy doszło do zachorowania.

Czym jest babesjoza i jak chronić przed nią pupila?

Babesjoza to choroba odkleszczowa występująca u zwierząt. Wywołują ją pierwotniaki rzędu piroplasmida z rodzaju babesia. Początkowo, jeszcze w latach 70., weterynarze uważali ją za chorobę tropikalną, nie zdając sobie sprawy, że przyczyna choroby znajduje się dużo bliżej.

Głównymi objawami babesjozy, na którą chorują zwierzęta są:

  • gorączka i osłabienie
  • złe samopoczucie pupila
  • po około tygodniu występuje hemoglobinuria, która objawia się zabarwieniem moczu na brunatny kolor

Babejoza

Kleszcze są bardzo groźnymi insektami. Mogą przenosić pierwotniaki, które wywołują babeszjozę. Babeszjoza jest chorobą pasożytniczą i przypomina malarię. Jej przyczyną są pierwotniaki z rodzaju Babesia. Znanych jest kilkanaście typów tego pierwotniaka. Babesia divergens charakteryzuje się dość ciężkim przebiegiem. Babesia microtii wywołuje samoistnie ustępującą chorobę z gorączką i osłabieniem, czyli podobnymi czynnikami, jak objawy boreliozy. Są też takie odmiany babeszjozy, które występują u bydła, koni i psów.

Tularemia

Leczenie boreliozy to nie tylko jedna z nieprzyjemności, jaka może nas spotkać po ukąszeniu kleszcza. Insekt ten wywołuje również tularemię, czyli ostrą bakteryjną chorobę zakaźną. Jej przyczyną jest mała, polimorficzna pałeczka – Francisella tularensis. Choroba objawia się obrzękiem zmienionych węzłów chłonnych, często jest to choroba oczu, bardzo sporadycznie może pojawić się też posocznica. Tulareni mogą też towarzyszyć zapalenie gardła, pneumonia, zajęcie dolnych dróg oddechowych, a nawet zapalenie płuc. Leczy się ją zwykle antybiotykami (streptomycyną w dawce 7,5–10 mg na kg masy ciała).

Najczęstsze choroby odkleszczowe

Kleszcze popularnie nazywa się strzykawką zarażającą różnymi chorobami. To fakt – są one ogromnie niebezpieczne. Chorób odkleszczowych jest kilkadziesiąt i powodują mnóstwo różnych dolegliwości, są one przenoszone przez kleszcze, ale także przez ukąszenia innych owadów i pasożytów skórnych, o czym wiele osób zapomina. W Polsce do najczęstszych chorób tego typu należą są borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu. Pozostałe rodzaje zakażeń są oficjalnie rzadsze, jednak jest ich niebezpiecznie dużo. W rzeczywistości nie są rzadkie tylko są rzadziej rozpoznawane, diagnozowane. Do innych chorób odkleszczowych trzeba zaliczyć bartonellozę, chlamydiozę, gorączkę plamistą Gór Skalistych, babezjozę, erlichiozę, leptospirozę, dur powrotny, kleszczową gorączkę Kolorado, tularemię, paraliż kleszczowy.

Bakterie wywołujące boreliozę

Lekarze i naukowcy zajmujący się badaniem boreliozy doskonale wiedzą, że za tę chorobę odpowiedzialne są krętki – bakterie z rodziny borrelia. Jest znanych kilkadziesiąt różnych bakterii borrelia. Najbardziej znana i odkryta jako pierwsza w 1982r jest Borrelia burgdorferi. Wyróżnia je kształt krętka średnicy 0,3-0,5 µm i długości 20-30 µm. Nazwa tej bakterii wzięła się od jej odkrywcy – amerykańskiego naukowca szwajcarskiego pochodzenia Willy’ego Burgdorfera. Zakażanie tymi bakteriami rozkłada się na trzy stadia obserwowane u ludzi. Są to: stadium wczesne ograniczone, stadium wczesne rozsiane oraz stadium późne.

Kleszczowe zapalenie mózgu

Jedną z chorób roznoszonych przez kleszcze jest kleszczowe zapalenie mózgu. Ta wirusowa choroba ośrodkowego układu nerwowego bezpośrednio jest wywoływana przez wirusy z rodziny Flaviviridae. Choroba zwykle ma dwa etapy. Pierwsza faza, tak zwana zwiastunowa objawia się nudnościami, wymiotami czy biegunką, które mogą trwać nawet do 7 dni. Zwykle na tym etapie zapalenie mózgu jest samoistnie wyleczalne. Choć nie istnieją leki przeciw temu wirusowi, leczenie jest jedynie objawowe. Rzadziej pojawia się druga faza choroby – neuroinfekcja pod postacią zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenia mózgu, zapalenia móżdżku lub zapalenia rdzenia kręgowego. Dlatego tak ważne jest szybkie rozpoznanie zapalenia mózgu i podjęcie leczenia objawowego, często szpitalnego.

Gorączka plamista

Spotkanie z kleszczem może się zakończyć nie tylko zakażeniem boreliozą, ale może wywołać jeszcze inne dolegliwości. Zdarza się, że kleszcze powodują zakażenie riketsjami, co z kolei prowadzi do wystąpienia gorączki plamistej. W Europie choroba ta jest przenoszona przez kleszcze psie Rhipicephalus sanguineus, na innych kontynentach wywołują ją inne rodzaje insektów. W zależności od miejsca jej występowania posiada inną nazwę. W Europie jest to gorączka plamista śródziemnomorska,w Azji orientalna, w Australii mówi się o niej dur kleszczowy, na Tasami jest to gorączka plamista, w USA gorączka plamista Gór Skalistych, a w Brazylii gorączka São Paulo.

Przypadki anaplazmozy

Kolejną z chorób, które przenoszą kleszcze jest anaplamoza. Wywołują ją bakterie Gram-ujemne Anaplasma phagocytophilum. Dolegliwość ta jest bardzo trudna do zdiagnozowania. Na jej wczesnym etapie w badaniach laboratoryjnych zwykle stwierdza się trombocytopenię, limfopenię oraz leukopenię wraz ze zwiększonym odsetkiem granulocytów krwi obwodowej, co wskazuje na zakażenie bakteryjne. U niektórych pacjentów obserwuje się też umiarkowane obniżenie stężenia hemoglobiny oraz nieznaczne przyspieszenie opadania krwinek (OB). Nie ma zatem tak widocznych objawów, jak w przypadku boreliozy, więc konieczne jest skorzystanie z innych metod rozpoznania, niekoniecznie konwencjonalnych.

Gorączka kleszczowa Colorado

Gorączka kleszczowa Colorado to jedna z rzadziej występujących chorób przenoszonych przez kleszcze, bo można się nią zarazić głównie na terenie Stanów Zjednoczonych (na co wskazuje sama nazwa). Gorączka wywołana jest przez bakterie Colitvirus, a przenoszona jest przez kleszcza drzewnego. Może się rozwijać nawet do 6 dni. Przebieg gorączki zwykle jest bezobjawowy, ale czasem pojawiają się takie dolegliwości, jak bóle głowy, mięśni i światłowstręt. Jest trudniejsza w terapii niż leczenie boreliozy, ale jej przypadki na szczęście są znacznie rzadsze i w Polsce raczej nam nie grożą.

Kleszczowy paraliż

Paraliż kleszczowy wywołują toksyny znajdujące się w ślinie niektórych gatunków kleszczy. Objawia się on sparaliżowaniem mięśni oraz organów oddechowych. Występują wówczas bóle mięśni, szczególnie podczas wysiłku fizycznego. Wraz z rozwojem choroby paraliż posuwa się ku górze, unieruchamiając kolejne nerwy ruchowe. Choć objawy są różne od objawów boreliozy, to jednak tak samo ważne jest szybkie rozpoznanie kleszczowego paraliżu. Wówczas można w 100% go wyleczyć. Nie jest niebezpieczny, jeśli diagnoza będzie szybka i od razu rozpocznie się terapię.

Dur powrotny

Kleszcze, ale także muchówki, meszki i komary mogą zarazić chorobą dur powrotny ( z łac. Febris recurrens). Wywołują ją bakterie Borrelia recurrentis i dziesiątki innych bakterii z rodziny borrelia. Dur powrotny jest chorobą bardzo podobną do boreliozy i równie trudną do wyleczenia. Dodatkowym problemem jest brak w Polsce miarodajnych testów medycznych na tą chorobę. Dur, który przenoszą kleszcze to dur endemiczny, choroba może pojawić się w ciągu od 2 do nawet 12 dni po ukąszeniu. Do objawów tej dolegliwości można zaliczyć wysoką gorączkę, dreszcze, ból mięśni, ból głowy, nudności, powiększenie wątroby i śledziony, przyśpieszony oddech, przyspieszone tętno, krwawienia z nosa, kaszel, wybroczyny podskórne i podśluzowe. Gorączka jest nawrotowa. W leczeniu duru zwykle korzysta się z leków, takich jak etracyklina czy erytromycyna. Ważne jest – tak jak w przypadku badania boreliozy – szybkie rozpoznanie choroby.

Bartonelloza

Bartonelloza to kolejna z odkleszczowych chorób. Jest wywoływana przez bakterię Bartonella, a zakaża nią około 40 procent kleszczy. Nie jest to jednak ta sama bakteria, która powoduje chorobę kociego pazura. Trzeba zastosować w terapii zupełnie inne leki, zwykle stosuje się antybiotyk. Cała kuracja jest znacznie trudniejsza, niż na przykład w przypadku leczenia samej boreliozy. Warto więc unikać miejsc, w których występują kleszcze, a podczas wypraw do lasu czy w góry dobrze się przed tymi insektami trzeba zabezpieczyć.

Kleszcze – gdzie je można spotkać

Kleszcze zwykle znajdują się na terenach odwiedzanych zarówno przez zwierzęta, jak i przez człowieka. Spotkać je można głównie na obszarach lasów liściastych i mieszanych, obszarach trawiastych, w gęstych zaroślach, paprociach, a także w parkach miejskich i na obrzeżach osiedli mieszkaniowych otoczonych terenami zielonymi. Kleszcze chętnie garną się do miejsc, w których jest ruch, powietrze, zapach kwasu masłowego obecnego w pocie, a nawet przyciąga je biały kolor. Człowieka mogą zaatakować wszystkie stadia larwalne. Po ukąszeniu można zarazić się chorobą odkleszczową i konieczne będzie boreliozy leczenie.

Cykl życiowy kleszcza

Kleszcz rozwija się od dwóch do trzech lat. Jego cykl życiowy składa się z trzech etapów. Są to:

  • larwa,
  • nimfa,
  • postać dorosła.

Kleszcze to pasożyty krwiopijne. W każdym stadium rozwoju wymagają aż trzech żywicieli i to co najmniej trzech. Na człowieku lub na zwierzęciu przebywają stosunkowo krótko, bo zaledwie od 2 godzin do 7 dni. Jednak w tym tak krótkim czasie mogą spowodować zagrożenia dla zdrowia, a nawet życia człowieka. Może być tak, że po krótkiej „wizycie” kleszcza czeka nas długotrwałe leczenie boreliozy.

Kiedy atakują kleszcze?

Kleszcze wychodzą na zewnątrz i ruszają do ataku już na przełomie marca i kwietnia. O wiele szybciej ma to miejsce, jeśli zima jest dość łagodna. Rozwojowi i rozmnażaniu się kleszczy sprzyja także długie, wilgotne i gorące lato. Wtedy kleszcze mogą pojawiać się aż do później jesieni, a nawet zimy jeśli jest łagodna. Zwykle narażeni na atak tych insektów jesteśmy na polanach, w wysokich trawach i w miejscach na obrzeżach lasów, gdzie kleszcze wspinają się na niewysokie krzewy i przyczepiają się do dolnej części liścia, czekając na żywiciela. Aby po wizycie w takich miejscach nie dopadły nas objawy boreliozy, trzeba się odpowiednio zabezpieczyć.

Czy kleszcze występują u zwierząt?

Nie tylko ludzie są narażeni na kleszcze. Ukąszone przez nie mogą być nasze zwierzęta. Trzeba o nie też odpowiednio zadbać, by uniknąć przykrych niespodzianek, jak na przykład borelioza. Warto zakupić specjalistyczne preparaty w postaci sprayów, kropli spot on, obroży oraz nowych szczepionek. Kleszcza usunąć należy pęsetą – trzeba złapać go przy skórze i ruchem obrotowym powoli, ale zdecydowanie wyciągnąć przeciwnie do kierunku wskazówek zegara. Miejsce ukąszenia należy zdezynfekować, a zwierzę uważnie obserwować czy nie pojawiają się jakieś powikłania.

Jak wygląda badanie boreliozy?

Borelioza jest dość trudna do wykrycia w początkowej fazie zakażenia. Późniejsze etapy są znacznie bardziej objawowe, jednak im wcześniej się chorobę zdiagnozuje, tym większe szanse na jej szybsze i skuteczniejsze wyleczenie. W badaniu boreliozy może pomóc rozróżnienie jej trzech etapów. Etap infekcji zlokalizowanej charakteryzuje się możliwym pojawieniem się rumienia wędrującego na skórze, czasem występują objawy grypopodobne. W drugim etapie infekcji rozproszonej mają miejsce powracające dolegliwości stawowe, podrażnienie lub zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i nerwów obwodowych czy nawet zapalenie mięśnia sercowego. W ostatnim etapie obawy są o wiele bardziej zaawansowane i trudne do wyleczenia.

Jakie znamy gatunki kleszczy?

Kleszcze to owady należące do gromady pajęczaków. Na całym świecie można spotkać ponad 850 gatunków, w Polsce żyje 20, jednak najczęściej atakują trzy rodzaje, jednak są to te trzy najniebezpieczniejsze. Kleszcz pospolity występuje na terenach o dużej wilgotności, są to zwykle lasy liściaste i mieszane, a także iglaste, ale z gęstym poszyciem, to także parki zieleńce i działki. Kleszcz łąkowy również żyje w miejscach wilgotnych, są to przede wszystkim zakrzewione pastwiska, obrzeza jezior, bagniste tereny leśne. Ostatni z tych gatunków kleszczy to obrzeżek gołębi mieszkający na strychach i poddaszach i żywiący się krwią gołębi. By nie narażać się na borelioza leczenie, koniecznie trzeba być ostrożnym w miejscach, gdzie bytują kleszcze.

Dlaczego kleszcze są takie groźne?

Leczenie boreliozy jest procesem długim i nieprzyjemnym. Lepiej tego uniknąć, gdyż borelioza często jest chorobą przewlekłą (nieuleczalną). Dlatego warto wiedzieć, dlaczego kleszcze są takie groźne. Przede wszystkim dlatego, że są nosicielami niebezpiecznych dla naszego zdrowia bakterii i innych patogenów, wirusów i pierwotniaków.

Czy istnieje szczepienie przeciw kleszczom?

Z powodu strachu przed kleszczami nie możemy odmawiać sobie wizyt w lesie czy nad jeziorem. Po prostu, by uniknąć objawów boreliozy po ataku kleszcza, trzeba być bardzo ostrożnym i rozważanym. Nie istnieje szczepionka przeciw boreliozie (choroba bakteryjna). Warto jednak pomyśleć o zaszczepieniu się przed kleszczowym zapaleniu mózgu (choroba wirusowa). Niestety szczepionka ta nie jest refundowana, ale za to zwiększa ochronę przed kleszczami. Trzeba pobrać trzy jej dawki, drugą przyjmuje się dwa tygodnie dni po pierwszej, a trzecią po roku. Jednak już druga dawka może zapewnić nam asekurację przed kleszczami.

Czym jest rumień wędrujący?

Jednym z pierwszych objawów boreliozy jest rumień wędrujący. Rumień wędrujący to dość charakterystyczna zmiana skórna wyróżniająca się przejaśnieniem w części środkowej, rzadziej jednolitym zabarwianiem. W środku widoczny jest ślad po ukąszeniu przez kleszcza. Rumień może pojawić się po około tygodniu (od 3, czasem nawet do 30 dni). Na początku szybko rośnie i osiąga średnicę około 5 mm. Zmiana ta nie boli ani nie swędzi, jednak trzeba poddać ją leczeniu, im szybciej, tym lepiej.

Jak usunąć kleszcza?

Stało się. Kleszcz nas zaatakował. Jak się go szybko i bezpiecznie pozbyć? Przede wszystkim potrzebne będą szczypczyki bądź pęseta. Z ich pomocą usuniemy z naszej skóry tego nieproszonego gościa. Trzeba narzędzie przyłożyć jak najbliżej skóry i delikatnym ruchem równoległym do osi wkłucia wyjmować klesza. Po tej „operacji” konieczne będzie umycie skóry i jej zdezynfekowanie. Jeśli kleszcza nie uda się usunąć bądź jakaś jego część pozostanie w ciele, wtedy konieczna będzie wizyta u lekarza. Od razu tez lepiej będzie zrobić badanie na boreliozę.

Czego unikać przy samodzielnym usuwaniu kleszcza?

Borelioza leczenie to nic wesołego. Chyba każdy z nas wolałby tego uniknąć. Przede wszystkim, jeśli zawiodą nasze środki ostrożności i kleszcz nas zaatakuje, trzeba go natychmiast usunąć. Jednak dokonując tego zabiegu, trzeba pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Nie można używać żadnych substancji tłustych lub oleistych, jak wazelina. Nie powinno się stosować lakierów do paznokci. Nie wolno przypalać kleszcza. Może to ułatwić jego wyjęcie, ale zamknięcie dopływu powietrza, spowoduje zwiększone wydzielanie śliny, co przełoży się na ryzyko zarażenia.

Co to takiego chłoniak limfocytowy skóry?

Jednym z objawów boreliozy jest chłoniak limfocytowy skóry. To niebolesny czerwononiebieski guzek, który zazwyczaj znajduje się na płatku małżowiny ucha, brodawce sutkowej lub mosznie. Nie łatwo go rozpoznać – konieczne będzie potwierdzenie histologiczne i stwierdzenie obecności w surowicy przeciwciał klasy IgM przeciwko bakteriom borrelia. Jeśli wyniki te będą pozytywne, to jedynym wyjściem będzie natychmiastowe rozpoczęcie leczenia boreliozy.

Jak się chronić przed kleszczami?

Należy zacząć od złotej zasady: zapobiegać, a nie leczyć. W pierwszej kolejności trzeba pamiętać o odpowiednim ubiorze, gdy wybieramy się w miejsca, w których żyją kleszcze. Koniecznie trzeba założyć pełne buty, długie spodnie oraz koszulę z długimi rękawami oraz kapelusz bądź czapkę na głowę. Warto też zaopatrzyć się w preparaty przeciw kleszczom, które można znaleźć w aptece. Po powrocie z lasu, znad jeziora czy z innych miejsc, w których mogą atakować kleszcze trzeba dokładnie się obejrzeć, czy nie przynieśliśmy ze sobą nieproszonego gościa i czy nie występują u nas objawy boreliozy.

Jak atakuje kleszcz?

Czym gryzie czy też kąsa nasz kleszcz? Jego najgroźniejszą bronią jest aparat gębowy, zwany również hypostomem, w którym znajdują się kolce, które utrudniają wyjęcie insekta z ciała. Ślina kleszcza jest wyposażona w substancje, które ułatwiają atak. Insekt może dzięki nim żywić się krwią nawet przez wiele godzin. Dlatego też w ten sposób do naszej krwi przedostają się różne wirusy i bakterie. Niektóre z nich mogą wywołać boreliozę, czyli najpopularniejszą, ale niebezpieczną chorobę odkleszczową.

Jakie krążą mity na temat kleszczy?

Na temat kleszczy wiemy bardzo dużo. Jednak niektórych z tych informacji to zwykłe mity, które trzeba natychmiast obalić. Przede wszystkim kleszcze nie spadają i nie skaczą na ludzi z drzew. Środki ochronne działające przeciw-kleszczowo nie gwarantują 100% ochrony przed atakiem insektów. Boreliozą można zarazić się już po kilku minutach od ataku kleszcza, nie musi on pozostawać w ciele przez kilka godzin. Po znalezieniu kleszcza na skórze nie wolno smarować go tłuszczem lub alkoholem. Kleszczowym zapaleniem mózgu można zarazić się też w inny sposób, np. pijąc nieprzegotowane mleko krowie, owcze czy kozie. Także badanie boreliozy może być koniczne nawet wtedy, gdy nie zaatakował nas kleszcz. Warto o tym pamiętać.

Czy jest szczepionka na boreliozę?

Na kleszczowe zapalenie mózgu już dawno powstała szczepionka. Jednak na groźniejszą, a znacznie powszechniejszą w naszym kraju boreliozę nie ma żadnej tego typu profilaktyki. Nie istnieje szczepionka na boreliozę. Chorobę tą powodują krętki (jest ich kilkadziesiąt typów, które atakują człowieka) należące do rodziny borrelia. Najbardziej znane w Polsce są trzy gatunki. Borrelia burgdorferi atakuje stawy, Borrelia afzelii skórę, a Borrelia garinii, która jest najgroźniejsza może spowodować chorobę centralnego systemu nerwowego. Jednak w Polsce występują także inne krętki borrelia w tym wywołujące neuroboreliozę, których nie są w stanie wykryć żadne medyczne testy, bo nie są do nich dostosowane. Z powodu braku szczepionki leczenie boreliozy jest bardzo trudne. Ciężko ją zdiagnozować, a nawet po rozpoznaniu nie ma 100% gwarancji wyleczenia.

Jak poradzić sobie z kleszczem u dziecka?

Kleszcz w organizmie dziecka może spowodować takie samo zagrożenie jak u osoby dorosłej. Warto swoje pociechy przed tym ochronić. Przede wszystkim profilaktyka, ostrożność i rozwaga. Co to oznacza w praktyce? Wybierając się z maluchem do lasu trzeba ubrać go w odzież, która ściśle przylegają do ciała, najlepiej w bluzki z długim rękawem, spodnie z długimi nogawkami oraz pełne buty. Konieczne będzie też nakrycie głowy. Można też na wszelki wypadek odzież spryskać środkiem przeciw kleszczom, a w czasie spaceru omijać wysokie trawy i krzewy. Po powrocie do domu należy dokładnie obejrzeć ciało dziecka, zwłaszcza sprawdzić fałdy skórne, pachwiny, pępek, za małżowinami usznymi oraz włosy. A jeśli kleszcz zaatakuje, należy go wyjąć takim samym sposobem, jak u osoby dorosłej i obserwować dziecko przez kilka dni, czy nie będzie konieczne leczenie boreliozy.

Jaka jest najgroźniejsza faza boreliozy?

Pojawiają się wówczas objawy boreliozy, takie jak niedowład, porażenie nerwów obwodowych, zaburzenia czucia, zaburzenia psychiczne, problemy z pamięcią, zanikowe zapalenie skóry, przewlekłe zmęczenie. Równocześnie występują też czynniki, które mogą wpłynąć na błędną diagnozę : gorączka, fale gorąca, wahania masy ciała, zaburzenia snu, bóle jąder, gardła, kurcze mięśni, bóle w klatce piersiowej, nadwrażliwość na światło, zaburzenia słuchu, nasilenie objawów choroby lokomocyjnej, nadwrażliwość skóry i wiele innych. Dlatego tak ważne jest jak najszybsze rozpoznanie boreliozy i jak najwcześniejsze rozpoczęcie leczenia.

Pierwsze symptomy boreliozy

Borelioza jest groźną chorobą zakaźną, którą zarażone jest średnio 10-30% kleszczy. Aby skutecznie ją leczyć ważne jest wczesne wykrycie. Jeżeli wybieramy się w miejsca, gdzie znajdują się kleszcze po powrocie uważnie obejrzyjmy miejsca, które były narażone na atak owada. Pierwszym symptomem wskazującym na zakażenie może być rumień występujący w miejscu ugryzienia lub przemieszczający się blisko niego. Niestety rumień występuje tylko u ok 30% zakażonych dorosłych i 10% dzieci. Boreliozie bardzo często towarzyszą również takie objawy jak: złe samopoczucie, podwyższona temperatura ciała, bóle głowy oraz bóle mięśni i stawów.

Co to jest zespół poboreliozowy?

Według oficjalnej medycyny, jest to szereg objawów, utrzymujących się u niektórych pacjentów po wyleczeniu boreliozy. W rzeczywistości są to objawy niewyleczonej boreliozy, a nie zespół pozostający po jej wyleczeniu. Są to przede wszystkim zmęczenie, ciągłe bóle stawów i mięśni, czy zapalenia nerwów wywołujące nerwobóle. Czasami może on trwać aż 6 miesięcy. Oficjalnie uważa się, że zespół poboreliozowy jest wynikiem osłabienia układu immunologicznego i nerwowego przez przebytą chorobę. Uszkodzenia takie mogą mieć miejsce szczególnie przy trwałych uszkodzeniach układu nerwowego. Objawy powinien ocenić lekarz, który wykluczy możliwe inne choroby.

Jak ustrzec się przed ukąszeniem kleszcza?

Jeżeli wybieramy się na wycieczkę do lasu lub na łąkę, powinniśmy pomyśleć o zabezpieczeniu się przed kleszczami. Ważne jest, aby możliwie szczelnie okryć swoje ciało w celu zakryciu skóry przed owadem. Możemy również zabezpieczyć odzież używając preparatów, które swoim zapachem odstraszają insekty. Unikajmy chodzenia po zaroślach i przez wysokie trawy. Siadanie na przewróconych drzewach również niesienie ze sobą ryzyko bycia ukąszonym, ponieważ często są to miejsca, gdzie przebywają młodociane formy kleszczy. Jeżeli podejrzewamy u siebie boreliozę powinniśmy poddać się badaniu lekarskiemu.

Jak chronić zwierzęta przed atakiem kleszczy?

Posiadając „wychodzącego” kota oraz podczas spacerów z psem warto pamiętać, że nie tylko my jesteśmy narażeni na ukąszenia kleszczy i związaną z nimi boreliozę. W przypadku zwierząt owady atakują najczęściej kark, szyję, łapy oraz miejsca, gdzie skóra jest cieńsza. Nie powinniśmy jednak lekceważyć również innych miejsc na ciele naszych pupili. Jeżeli znajdziemy kleszcza, należy go możliwie szybko usunąć. Możemy zapobiegać tego typu sytuacjom wyposażając naszego zwierzaka w obrożę przeciw kleszczom lub stosując preparaty weterynaryjne.

Jak rozpoznać ukąszenie przez kleszcza?

Najbardziej charakterystycznym symptomem ukąszenia przez kleszcza jest występujący na skórze rumień. Jednak należy pamiętać, że jego brak nie jest gwarancją bezpieczeństwa. U niektórych osób pojawia się od razu, u innych – w ogóle. Rumień może być zmianą alergiczną na ugryzienie lub zmianą toksyczno-zapalną. Zwykle nie jest to oznaka zarażenia chorobą odkleszczową. Jeżeli jednak występuje tzw. rumień wędrujący koniecznie powinniśmy się przebadać np. za pomocą biorezonansu.

Jak skutecznie leczyć boreliozę wywołaną ukąszeniem?

Borelioza to groźna choroba, trudno uleczalną. Im szybciej zostanie wykryta, tym prostsze jest jej leczenie. Oprócz tradycyjnych metod leczenia za pomocą środków farmakologicznych są także inne. Alternatywą jest zastosowanie biorezonansu, który nie tylko wykrywa chorobę, ale również usuwa z organizmu bakterie borrelia.

Zapraszamy na badanie do naszego gabinetu. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w stosowaniu tego typu metody.

Czy objawy boreliozy mogą pojawić się po wielu latach?

Borelioza jest zdradliwą chorobą odkleszczową, ponieważ może przebiegać bezobjawowo. Dlatego tak ważna jest profilaktyka oraz sprawdzanie skóry po powrocie z wycieczek do lasu lub na łąkę. Często bywa także mylnie diagnozowana lub jej objawy są lekceważone.

Jeżeli podejrzewasz, że mogłeś zostać ukąszony przez kleszcza nie zwlekaj z badaniem. Już dziś umów się na wizytę w naszej przychodni. Badanie za pomocą biorezonansu wskaże, czy doszło do zachorowania.

Neuroborelioza – najważniejsze informacje

Borelioza to choroba, która atakuje cały organizm i daje różne, najczęściej niespecyficzne objawy. Jeśli choroba obejmuje układ nerwowy, staje się szczególnie niebezpieczna, a szkody, jakie wyrządza są dotkliwe. Mówimy w takim przypadku o neuroboreliozie. Choroba ta może być przez wielu mylnie diagnozowana jako depresja, ponieważ wiele objawów jest zbliżonych właśnie do tej przypadłości, co odwleka podjęcie odpowiedniego leczenia.

Problem z diagnozą

Ponieważ neuroborelioza atakuje układ nerwowy, początkowe objawy jej rozwoju mogą być bagatelizowane i ignorowane, ewentualnie wskazują na inne dolegliwości. Dość powszechne jest mylenie jej z depresją. Jednocześnie konkretne objawy różnią się w każdym przypadku i zależą również od stopnia zaawansowania choroby, co dodatkowo utrudnia postawienie właściwej diagnozy i szybkie rozpoczęcie leczenia.

Przebieg i objawy neuroboreliozy

W przebiegu choroby wyróżnia się trzy stadia jej rozwoju, a z każdym z nich związane są również specyficzne objawy.neuroborelioza

Stadium I

Rumień wędrujący, który kojarzony jest z boreliozą, pojawia się w jedynie u 50% chorych. Znacznie częstsze są bolesność układu ruchu (czyli fibromialgia), a także drżenie mięśni i łagodna depresja. Objawy te można zaobserwować po ok. 2-3 tygodniach od ukąszenia kleszcza i są to pierwsze sygnały, które świadczą o rozwoju choroby.

Stadium II

Po miesiącu lub kilku pojawiają się kolejne objawy – z jednej strony pogłębiają się problemy z układem ruchu (nadwrażliwość, mrowienie i drętwienie), z drugiej rozwija się zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Jednocześnie zauważalne są problemy z pamięcią i koncentracją, a także pojawiają się objawy encefalopatii (zmniejszenie intelektu i zmiana charakteru).

Stadium III

Stadium przewlekłe pojawia się nawet w kilka lat po ukąszeniu. Do głównych objawów należą zapalenie mózgu i rdzenia, a także niedowład kończyn, co powoduje problemy z poruszaniem się. Równocześnie towarzyszyć im mogą psychozy i anoreksja.

Leczenie

Walka z chorobą przebiega bardzo podobnie do leczenia boreliozy – również stosuje się terapię antybiotykową lub ziołową, czy biorezonansem. Problemem przy neuroboreliozie jest jednak niska skuteczność leczenia farmakologicznego, gdyż antybiotyki słabo lub wcale nie przekraczają bariery krew mózg. Skuteczność leczenia neuroboreliozy antybiotykami jest więc bardzo niska. Często nie ma żadnej poprawy, a może wystapić wręcz pogorszenie samopoczucia wywołane skutkami ubocznymi antybiotykoterapii. Najistotniejsze jest jednak zawsze wczesne rozpoczęcie leczenia w oparciu o właściwą diagnozę, ponieważ tylko to daje szansę uchronienia organizmu przed ogromnym spustoszeniem, jakie może dokonać ta choroba.

Czym jest borelioza?

Borelioza obok kleszczowego zapalenia mózgu jest najbardziej znaną chorobą odkleszczową. Jeśli zauważymy na naszej skórze kleszcza, albo rumień wędrujący, to konieczne jest przeprowadzenie badania właśnie w kierunku tej choroby. Należy pamiętać także, że brak rumienia nie oznacza, że nie jesteśmy chorzy na boreliozę, gdyż rumień pojawia się zaledwie u 10-30% chorych. Gdy mamy jakiekolwiek podejrzenia co do boreliozy nie należy tego lekceważyć, gdyż może to mieć dla nas przykre konsekwencje zdrowotne.

Co wywołuje tę chorobę?

Jest ona wywoływana przez bakterie borrelia zaliczane do krętków, które mogą występować także w postaciach przetrwalnikowych. Bakteria boreliozy przenika do ludzkiego organizmu, a następnie tam się zadomawia. Od tego momentu można poczuć różnego rodzaju dolegliwości, takie jak ból stawów, zmiany skórne, a także objawy natury neurologicznej. Najczęściej jednak w początkowym okresie nie występują żadne dolegliwości.

Kiedy pojawiają się pierwsze objawy i jak rozwija się choroba?

Borelioza rozwija się w różnym tempie, nieraz w przeciągu 1 do 3 tygodnia od zakażenia (ukąszenie przez kleszcza lub inne wektory jak np. meszki), a nieraz latami od momentu wniknięcia bakterii do naszego organizmu. Najbardziej oczywistym objawem jest rumień wędrujący, oznaczający ze 100% pewnością że jesteśmy zakażeni boreliozą, nawet jak późnibakteria-boreliozyejsze testy medyczne wypadną negatywnie. Rumień może być bardzo rozległy, bolesny przy dotyku, jaśniejący bliżej środka. Jednak, aż w 70-90% zakażeń i rozwoju tej choroby w organizmie rumień nie występuje, wówczas nawet przez lata w ogóle możemy nie wiedzieć o istnieniu choroby, co jest znacznie groźniejsze. Mimo tego po roku od zakażenia można uznać ją już za chorobę przewlekłą. Najczęstszymi konsekwencjami obecności bakterii w organizmie są objawy reumatyczne, chroniczne zmęczenie oraz neurologiczne, czyli neuroborelioza, która daje o sobie znać poprzez poważne choroby takie jak: niedowład wiotki, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, drgawki, zapalenie mózgu oraz różnego rodzaju zaburzenia pamięciowe oraz intelektualne. Dlatego też zauważając na skórze kleszcza, albo inne niepokojące objawy najlepiej od razu zgłosić się do lekarza. Profilaktycznie należy stosować specjalne środki odstraszające kleszcze, meszki i komary oraz zapewniające ochronę, a po powrocie do domu ze spaceru w miejscach gdzie może dochodzić do ukąszeń zawsze należy dokładnie sprawdzać, czy nie mamy pasażera na gapę. Więcej informacji dostępnych na stronie z objawami oraz leczeniem boreliozy.

Borelioza – co to dokładnie jest i jak ją leczyć?

Borelioza lub inaczej choroba z Lyme to bardzo groźna choroba zakaźna najczęściej przenoszona przez kleszcze. Jej leczenie jest długotrwałe, natomiast zbagatelizowanie objawów może doprowadzić do wyniszczenia organizmu, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci.

Czym dokładnie jest borelioza?

Jest to choroba odkleszczowa, a rumień wędrujący który powszechnie jest kojarzony z boreliozą występuje tylko u niektórych chorych (od 10 do 30%) o czym należy pamiętać. Zakażenie zazwyczaj borelioza-antybiotyknastępuje na skutek ukąszenia kleszcza (także mikroskopijnej nimfy kleszcza), który jest jej nosicielem, ale także od ukąszeń meszek i komarów, o czym nie wie większość osób. Najlepiej jest unikać kleszczy i ukąszeń przez inne owady, poprzez odpowiednie ubranie, stosować moskitiery w domach i odstraszanie kleszczy oraz komarów (ultradźwiękowe urządzenia, repelenty itp). Istnieją także usługi odkomarzania ogrodów, które można wykonywać np 2x w sezonie. Ponieważ w przypadku zakażenia boreliozą tę chorobę bardzo ciężko jest później wyleczyć. Dodatkowo same kleszcze występują powszechnie w parkach i ogrodach, a nie jedynie w lasach i na łąkach. Nimfa kleszcza może spaść z krzaka na głowę, a ukąszenie we włosach przez mikroskopijną nimfę zwykle nie jest zauważane.

Leczenie boreliozy

Najczęściej leczenie choroby następuje poprzez podanie odpowiednich leków, które mają na celów dostać się krwiobiegu i zwalczyć niebezpieczne bakterie. Borelioza antybiotyk najlepiej leczy chorobę w pierwszej fazie, kiedy pojawi się rumień. Jest on bardzo wczesną oznaką choroby występującą do 30 dni od ugryzienia.

Czy istnieje test Zespołu Chronicznego Zmęczenia? 2 typy badań

Przyczyny występowania choroby

Zespół chronicznego zmęczenia (CFS), to schorzenie cywilizacyjne, które może mieć różne przyczyny https://brm-med.pl/borelioza-objawy-badanie-leczenie/. Zalicza się do nich niezdrowy i zbyt szybki tryb życia, ale przede wszystkim obecność toksyn i patogenów (pasożytów, bakterii i wirusów) a także zaburzenia metabolizmu i deficyt składników odżywczych, ale nie istnieje specjalny (oficjalny i medyczny), autonomiczny test Zespołu Chronicznego Zmęczenia.

Dwa rodzaje testów

Lekarze proponują dwa rodzaje badań. Pierwszym jest seria testów, których zadaniem jest wykluczenie obecności innych chorób, które mogą powodować podobne objawy, jak np. HIV, anemia, cukrzyca, niedoczynność tarczycy, choroby serca czy płuc. Inna metoda związana jest z najczęstszą przyczyną występowania choroby, a zatem z działalnością toksyn. Jest to test, który ma stwierdzić ich obecność w organizmie. Na podstawie jego wyników, podejmuje się leczenie.
Niestety te testy (medyczne i oficjalnie zlecane) zwykle nie dają prawdziwego obrazu choroby i główna przyczyna dolegliwości pozostaje niewykryta. A wyniki leczenia (zwykle ograniczającego się do psychosomatyki) są na ogół niestysfakcjonujące. Z doświadczeń naszej przychodni najczęstszą przyczyną CFS jest borelioza i zakażenie pasożytami. Dobrze jest wykonać test BICOM diagnozujący przyczyny CFS. Pozwala on zdefiniować przyczyny zmęczenia z dokładnością niedostępną dla testów medycznych, aby następnie wdrożyć odpowiednią terapię usuwającą przyczyny choroby.

Cytaukszoonoza

W Polsce kleszcze na potęgę zarażają boreliozą. Chociaż coraz częściej słyszy się o występowaniu i na terenach Europy, w tym naszego kraju cytaukszoonozy pochodzącej z Ameryki Południowej. Jest to choroba kocia, wywoływana przez pierwotniak przenoszony przez kleszcze. Niestety jest bardzo groźna i ciężka do wyleczenia. Na szczęście przypadki zachorowań są niezwykle rzadkie, więc nie trzeba się tego rodzaju zagrożenia jakoś szczególnie obawiać.

Borelioza – objawy, badania, leczenie ziołami

Leczenie boreliozy w zwykłym gabinecie lekarskim polega na faszerowaniu chorego antybiotykami. Niestety nasz organizm źle znosi takie dawki silnych leków i pacjent może przy tym odczuwać wiele nieprzyjemnych skutków ubocznych. Istnieją jednak całkowicie naturalne, skuteczne metody na pokonanie tej choroby.

Czy tularemia jest groźna także dla człowieka?

Tularemia to ostra bakteryjna choroba zakaźna, która występuje zarówno u zwierząt, jak i u ludzi. Jest przenoszona m.in. przez komary i kleszcze. Wywołuje obrzęk węzłów chłonnych, a w niektórych przypadkach także posocznicę.

Czym różni się gorączka plamista Gór Skalistych od śródziemnomorskiej?

Pod nazwą „gorączka plamista” kryje się grupa chorób przenoszonych przez różne gatunki kleszczy i o zbliżonym przebiegu. Ze względu na zasięg geograficzny stosuje się do niej rożne określenia, np. w Europie występuje pod nazwą gorączka plamista śródziemnomorska, a w Ameryce – gorączka plamista Gór Skalistych.

Rola diety w leczeniu boreliozy

W zwykłym gabinecie lekarskim się tego nie dowiesz, ale na skuteczność leczenia boreliozy i innych chorób odkleszczowych olbrzymi wpływ ma także dieta. Dlatego w naszym gabinecie otrzymasz specjalne suplementy diety wspomagające terapię.

Kiedy należy przeprowadzic test na boreliozę?

Objawy boreliozy początkowo mogą w ogóle nie dawać się we znaki choremu albo przypominać te towarzyszące innym przypadłościom, np. zwykłemu przeziębieniu. Dlatego jeśli zostałeś ukąszony przez kleszcza, powinieneś koniecznie poddać się testowi na boreliozę, nawet jeżeli wydaje się, że nic Ci nie grozi.

Sprawdź, czym grozi zakażenie bakteriami babesia microtii

Bakterie babesia są przenoszone przez kleszcze, a pośrednio także przez psy, dzięki czemu rozprzestrzeniają się szybko i na znacznym obszarze. Wywoływana przez nie choroba babezjoza, nazywana też babeszjozą przebiegiem przypomina malarię i jest równie niebezpieczna.

Dowiedz się, jak przebiega i czym grozi kleszczowe zapalenie mózgu

Kleszczowe zapalenie mózgu jest jednym z częściej występujących powikłań po ukąszeniu kleszcza na terenie Polski. Śmiertelność wśród zarażonych wynosi ok. 1%.

Dowiedz się, jakie choroby odkleszczowe Ci grożą

Borelioza jest najczęstszą, ale nie jedyną chorobą przenoszoną przez kleszcze. Dowiedz się, jakie inne schorzenia może wywołać ugryzienie tego szalenie niebezpiecznego, choć niewielkiego pasożyta.

Co to jest gorączka kleszczowa Kolorado?

Gorączka kleszczowa Kolorado to choroba przenoszona przez kleszcza drzewnego. Występuje głównie w Stanach Zjednoczonych. Jest o tyle niebezpieczna, że najczęściej przebiega bezobjawowo.

Cytaukszoonoza – kocia choroba przenoszona przez kleszcze

Ślina kleszczy może zawierać także patogen cytaukszoonozy, choroby występującej głównie na obszarze Stanów Zjednoczonych i dotykającej zwierzęta z rodziny kotowatych.

Czy anaplazmoza występuje w Europie?

Choć pierwszy przypadek anaplazmozy zdiagnozowano w Ameryce Północnej, później choroba ta rozprzestrzeniła się także na tereny Europy i Azji. Do końca 2004 roku w Europie wystąpiły 22 potwierdzone przypadki zachorowań na anaplazmozę.

Czy borelioza może prowadzić do stwardnienia rozsianego?

Stwardnienie rozsiane (w skrócie SM) to przewlekła choroba ośrodkowego układu nerwowego, prowadząca do nieodwracalnego uszkodzenia nerwów i kalectwa. Według najnowszych badań SM może być jednym z powikłań boreliozy.

Czy naprawdę istnieje coś takiego, jak paraliż kleszczowy?

Ślina kleszczy może zawierać niezwykle silną neurotoksynę, która wywołuje paraliż mięśni oraz układu oddechowego. Pierwsze objawy paraliżu mogą wystąpić już kilkanaście godzin po ukąszeniu.

Dur powrotny – kolejna zakaźna choroba odkleszczowa

Zarazki duru powrotnego przenoszone są przez kleszcze oraz wszy odzieżowe. Odmiana kleszczowa nazywana jest także durem endemicznym. Podstawowym objawem tej choroby jest wysoka, nawracająca gorączka.

Efekt końcowy po angioplastyce- pełne poszerzenie tętnicy z prawidłowym przepływem kontrastu

Nie Patrz NA TO – OSTRZEGAŁEM!

Choroby autoimmunologiczne – jak je wcześnie wykryć i leczyć odpowiednim odżywianiem i stylem życia

Kleszcze

KLESZCZE – film edukacyjny

TVzdrowie.pl / Borelioza – czy każde ukąszenie przez kleszcza grozi zarażeniem boreliozą?

Borelioza i reumatyzm – po terapi wygrzewania – Filipiny

Orbitopatia i choroba Hashimoto

Nadczynność i nadczynność tarczycy

Na czym polega niedoczynność tarczycy?

Borelioza_Praskie Centrum Medyczne

Lyme Disease & Borrelia burgdorferi

Kleszcz u psa

Kleszcz

Tick attachment and removal

Baxter Healthcare Tick Animation

Bartonella Bacteria

Understanding Flea and Tick Control

How to Remove a Tick from a Dog – Dog Ticks Removal

How To Remove A Tick

How to properly remove a tick

How To Remove A Tick -Removing a Tick Without Pain or Tweezers – Removing A Tick from A Dog

KLESZCZE – żerowanie

Jak skutecznie chronić się przed kleszczem

Jak skutecznie usuwać kleszcze u psów?

Borelioza – Akademia Boreliozy, odcinek 1 – 19.12.2013

Borelioza – diagnostyka i leczenie

Filipiny – niekonwencjonalna metoda leczenia boreliozy poprzez przegrzewanie i inne ciekawe sposoby

Borelioza

Odpowiedzi na pytania po wykładzie na temat boreliozy

Borelioza – prawda i mity

Borelioza

Borelioza objawy i leczenie

Borelioza. Co powinniśmy wiedzieć o tej groźnej chorobie? [Wirtualna Poradnia]

Stwardnienie Rozsiane (SM – sclerosis multiplex) – leczenie inaczej i proflaktyka

Borelioza przenoszona przez kleszcze – wypowiedź lek. med. Piotra Kurkiewicza