Borelioza – objawy, badania, leczenie, szczepionka

Borelioza nie jest jedyną chorobą przenoszoną przez kleszcze. Niestety nie ma na nią szczepionki, dlatego tym bardziej należy zwracać uwagę na właściwą profilaktykę, sprawdzać skórę po każdej wizycie w miejscach, w których mogą występować kleszcze, a po ukąszeniu i usunięciu kleszcza, obserwować osobę.

borelioza-objawy-badania-leczenie-szczepionka

Kleszcze przenoszą jednak inną, równie niebezpieczną chorobę zwłaszcza dla dzieci. Jest nią odkleszczowe zapalenie opon rdzeniowo – mózgowych. Jeżeli doszło do zakażenia przez kleszcza bakterią powodującą tą chorobę, wówczas należy być bardzo uważnym, gdyż objawy są podobne jak przy grypie i choroba może na jakiś czas zatrzymać się na takim etapie. Można jednak uchronić się przed tym poprzez szczepionkę.

Borelioza szczepionka, leczenie, badanie, objawy

 

 

Choroba odkleszczowa – szczepionka dla dzieci

Szczepionka może być podana dzieciom które ukończyły 2 rok życia, jednak w aptece trzeba spytać, czy producent dopuszcza stosowanie jej u tak małych dzieci. Pełną ochronę uzyskuje się po podaniu 3 dawek w odstępach najlepiej kilku miesięcy. Dobrze jest zacząć zimą lub wczesną wiosną, kiedy nie ma jeszcze sezonu na kleszcze. Druga dawka powinna być podana po 1-3 miesiącach, daje to ochronę na rok. Trzecia dawka po 9-12 miesiącach, zapewnia trzyletnią ochronę.