Borelioza – objawy, badania, leczenie, diagnostyka – przeciwciała IgG

Borelioza – objawy, badania, leczenie i diagnostyka – ważną rolę odgrywają przeciwciała IgG. Gdy dochodzi do zakażenia organizmu bakterią borreli przenoszoną przez kleszcze, wówczas układ odpornościowy sam próbuje sobie z nią poradzić i sygnalizuje obecność bakterii poprzez rumień wędrowny, objawy grypopodobne, a także zapalenia stawów, mięśni, opon mózgowych, w zależności od stadium choroby. Objawy mogą wskazywać również na inne przyczyny i schorzenia, dlatego też podejrzewając boreliozę, wykonuje się specjalne badania w celu potwierdzenia diagnozy.

borelioza-objawy-badania-leczenie-diagnostyka-przeciwciała-igg

Badania na obecność przeciwciał IgM oraz IgG przeciwko bakterii Borrelia burgdorferi należą do bardzo ważnych kryteriów diagnostycznych. Przeciwciała produkowane sa przez pobudzone obecnością bakterii limfocyty B. Jest to odpowiedź organizmu na zakażenie.

 Borelioza przeciwciała IGG, leczenie, badanie, objawy

Przeciwciała IgG i IgM

Badania wykonywane są poprzez pobranie próbki krwi. Przeciwciała należą do dwóch klas. Przeciwciała klasy IgM pojawiają się po 3-4 tygodniach od ukąszenia przez kleszcza. Po 6-8 tygodniach osiągają duży poziom obecności we krwi, a ich wykrycie świadczy o “świeżym” zakażeniu. Ten typ przeciwciał zanika po 3 lub 4 miesiącach.

Przeciwciała IgG w dużym mianie pojawiają się później, gdyż po 6-8 tygodniach od zakażenia i utrzymują się na tym poziomie w organizmie przez wiele lat. Ich wykrycie świadczy o “dawnym” zakażeniu.

Testy wykrywające obecność przeciwciał nie są doskonałym kryterium diagnostycznym. Ważne są objawy. Borelioza, objawy, badania, leczenie, diagnostyka – aby były skuteczne musza być nie tylko testy na przeciwciała IgG, ale również objawy kliniczne.