Borelioza – objawy, badania, leczenie, diagnostyka

Borelioza – objawy, badania, leczenie aby było skuteczne, potrzeba jest dokładna diagnostyka. Borelioza jest poważną chorobą, początkowo nie dającą prawie żadnych objawów, dlatego bardzo ważne jest jej szybkie zdiagnozowanie i leczenie, jednak w przypadku boreliozy badanie i wykrycie tej choroby zaraz po zakażeniu jest niemożliwe.Najszybszą metodą diagnozowania jest test biorezonansowy wykrywający obecność bakterii borrelia. Stwierdzenie ich obecności tradycyjnymi metodami jest możliwe dopiero po miesiącu, który przeważnie pozwala już chorobie się rozwinąć. Kluczem do wyzdrowienia jest podjęcie odpowiedniego leczenia jak najszybciej poprzez podanie odpowiednich antybiotyków. Jeśli nie zostanie to zrobione, to choroba może przejść w stadium rozsiane, co można leczyć jedynie poprzez długotrwałe zażywanie antybiotyków, co nie zawsze jest w pełni skuteczne.

borelioza-objawy-badania-leczenie-diagnostyka-u-ludzi

Dlatego tak kluczowe jest wczesne zdiagnozowanie choroby, ponieważ droga do wyzdrowienia może niestety być długa, ponadto zwlekając z diagnozą i leczeniem, narażamy się na powikłania i zespół pobakteryjny. Często, kierując się dobrem pacjenta lekarze zalecają przyjmowanie antybiotyków, zanim pacjent otrzyma wyniki badania. Kluczem do podjęcia takiej decyzji jest zazwyczaj pojawienie się objawów skórnych, takich jak rumień wędrujący, naciek limfatyczny i bóle stawów. Diagnostyka jest konieczna tym bardziej, że większość osób chorych nawet nie zauważyło ukąszenia przez kleszcza. Dlatego nie możemy nawet do końca być pewni, że nie jesteśmy chorzy.

Test BICOM

Test Bicom to szereg testów, pozwalających wykryć alergie. Jednak stosowany jest również do zdiagnozowania boreliozy a także innych chorób odkleszczowych, których jest mnóstwo. Jest to bardzo czuły i kompleksowy test, oferowany przez specjalistyczny gabinet, dla którego został przygotowany. Bada obciążenia chorobami odkleszczowymi i obejmuje około 25 patogenów związanych z tymi pajęczakami. Wykonywany jest u wszystkich pacjentów, także u osób, u których zawodzą metody konwencjonalne oraz drogie kompleksowe badania medyczne.

Nie tylko borelioza

Badanie BICOM wykrywa najbardziej znaną chorobę odkleszczową, ale także około 25 patogenów, pochodzacych od tych niebezpiecznych pasożytów. Ten bezinwazyjny test wykrywa bakterie borrelia (b.sesnu stricte i sensu latio – wiele szczepów), które powodują chorobę lyme oraz bakterie duru powrotnego (również kilka typów). Wykonanie testu pokaże nam także, czy jesteśmy nosicielami wirusa KZM – kleszczowego zapalenia mózgu lub czy przeszliśmy tą chorobę w przeszłości – pokazuje stan po chorobie. Przez test zostają wykryte także patogeny riketsji (kilka rodzajów), erlichozy, choroby kociego pazura, bartonellozy (również kilka typów), babeszjozy (kilka szczepów), chlamydiozy (dwa typy bakterii) oraz jersiniozy (także dwa typy bakterii). Testowi nie są także obce patogeny tularemii i mykoplasmy. Takie kompleksowe badanie sprawdzi, czy cierpimy na jakąkolwiek z tych chorób, które przenoszą kleszcze. Jeśli zostanie odkryte jakieś schorzenie, będziemy mogli od razu podjąć leczenie, co zwiększy szanse na szybki powrót do zdrowia.

Badania i diagnostyka wykrywająca boreliozę

Najczęstszą metodą diagnozowania boleriozy jest test serologiczny, a więc badanie wykonane na podstawie labolatoryjnego badania krwi osoby podejrzanej o zarażenie się boleriozą. Średnio po około dwóch tygodniach po ukaszeniu w krwi chorego pojawiaja się przeciwciała z klasy IgM. Następnie po około 6-8 tygodniach w krwi widoczne są przeciwciała z klasy IgG. Inną metodą diagnozy jest także test Western Blot. Jest to metoda molekularna, polegająca na wykryciu obecności białka, w przypadku boleriozy – bakterii Borelia burgdorferi. Jak widać dotychczasowe badania diagnozujące boreliozę skupiały się na osobie, która miała kontakt z kleszczem, na skutek czego mogła nabawić się choroby. Jednak, jak wiadomo medycyna ciągle szuka nowych rozwiązań i także w procesie wykrywania boleriozy doszło do pewnych zmian.

Borelioza diagnostyka, objawy, badanie, leczenie

Nowoczesne badania w zakresie diagnostyki boleriozy doprowadziły do powstania nowej metody.  Jest nią metoda PCR, polegająca na tym, że badaniu podlega nie osoba, która zaraziła się boreliozą, bądź przypuszcza, że mogła się zarazić lecz kleszcz, który mógł tę osobę „obdarować” bakterią. Osoba, która chce wykonać takie badanie musi wyjąć kleszcza, który wbił się w jej skórę, następnie umieścić go w odpowiednim pojemniczku. Może to być pudełko, powszechnie dostępne w aptece (przeznaczone do badania moczu). Badanie może być przeprowadzone nawet w wypadku, kiedy nie uda nam się wydobyć ze skóry całego kleszcza. Przed dostarczeniem kleszcza do labolatorium może on być przechowywany wyłącznie w niskiej temperaturze bądź zamrożony i nie można przechowywać go dłużej niż 48 godzin.

Gabinet proponuje także dodatkowe testy wykrywające inne choroby odkleszczowe takie jak bruceloza, leptospiroza i listerioza. Warto przeprowadzić te badania, aby mieć pewnośc własnego zdrowia. Badania te podobnie jak badania mające potwierdzić lub wykluczyć zarażenie boleriozą występują głownie w postaci badań serologicznych – i tak na ich podstwie można wykryć na przykład takie schorzenia: babeszjoza, bartonelloza, toxoplazmoza. Wspomniana metodą PCR, polegającą na badaniu materiału genetycznego pasaożyta możemy wykryć mykoplazmozę, babeszjozę, bartonellozę i inne. Babeszjozę można wykryć także za pomocą rozmazu krwi.

.

Po zdiagnozowaniu boreliozy i przeprowadzonym leczeniu warto jest upewnić się, że borelioza całkowicie został wyleczona. Wtedy można zdecydować się na kolejne badanie Western Blot w klasie IgM i IgG, które wykrywa antygeny białkowe charakterystyczne dla bakterii, można też wykonać test LLT. Jeżeli wyniki badań będą pomyślne, będziemy mieli pewność, że leczenie poskutkowało.