Oczy – objawy boreliozy
10 lipca 2017Jaką dietę stosować przy boreliozie?
5 września 2017Borelioza jest chorobą odkleszczową wywoływaną przez bakterie należące do krętków. Jest ona przenoszona przez kleszcze z gatunku Ixodes, ale także ukąszenia innych pasożytów jak meszki i komary, o czym mało kto nadal wie. Infekcja może nastąpić w momencie, kiedy kleszcz przyczepi się do naszej skóry a następnie wprowadzając bakterie przez swoją ślinę lub poprzez wymiotowanie, zwykłe ukąszenia innych pasożytniczych owadów skórnych także mogą być źródłem zakażenia . Im wcześniej zdiagnozowana zostanie ta choroba, tym większe szanse na zmniejszenie ryzyka wystąpienia bardzo przykrych konsekwencji obecności bakterii w organizmie, które często nazywane są objawami wieloukładowymi, gdyż oddziałują na różne aspekty funkcjonowania naszego organizmu. Choć obecnie borelioza jest chorobą często nieuleczalną, a jedynie zaleczalną, to łatwiej ją zaleczyć kiedy zostanie szybko zdiagnozowana. Więcej informacji na temat badań oraz leczenia boreliozy znajdziesz tutaj
Objawy po ukąszeniu, czyli jak zdiagnozować boreliozę
Jedynie w około 10-30% wszystkich przypadków zakażenia boreliozą pojawia się na skórze rumień wędrujący. Może on mieć średnicę do kilkunastu centymetrów i od razu wskazuje miejsce, gdzie zostaliśmy ukąszeni. Zazwyczaj jest on wypukły i bolesny. Wystąpienie rumienia oznacza iż na pewno zostaliśmy zakażeni boreliozą. Powinno się wówczas wykonać badanie w kierunku boreliozy, jednak dodatni wynik obecności przeciwciał wystąpi nie wcześniej niż po kilku tygodniach od zakażenia. Niestety bez względu na czas wykonywania testu medycznego jego wynik jest często negatywny mimo faktu zakażenia (nie stwierdza się obecności przeciwciał). W takiej sytuacji można wykonać niekonwencjonalne testy biorezonansowe na obecność bakterii borrelia w organizmie, które będą w stanie wykryć chorobę już w ciągu kilku dni od zakażenia. Należy pamiętać, iż często rumień się nie pojawia, kleszcz nie był zauważony, a ukąszenia innych owadów (wektorów boreliozy – meszki, komary) są lekceważone i traktowane jako niegroźne i tak naprawdę o infekcji możemy dowiedzieć się dopiero w fazie rozsianej choroby, kiedy pojawią się różnego rodzaju objawy. Już w ciągu pierwszych tygodni od ukąszenia rozwijająca się w organizmie borelioza może jednak spowodować:
- – ból stawów,
- – zaburzenia kardiologiczne,
- – inne objawy przypominające grypę,
- – zaburzenia neurologiczne, takie jak bóle głowy, dezorientacja, kłopoty z koncentracją i pamięcią, zawroty, a nawet paraliż twarzy.
Często jednak borelioza rozwija się przez lata i zauważalne objawy pojawiają się dopiero po 10 latach od pierwotnego zakażenia. Wszystko zależy od zdolności obronnych organizmu, jak długo jest w stanie kontrolować zakażenie i bronić nas przed przykrymi objawami, które zwykle pojawiają się kiedy organizm nie jest w stanie się już bronić przed boreliozą.