Czy zioła mogą pomóc przy boreliozie?
27 czerwca 2017Oczy – objawy boreliozy
10 lipca 2017Borelioza jest chorobą, która często nie posiada specyficznych objawów, co sprawia, że jej wczesne i prawidłowe zdiagnozowanie jest niezwykle trudne. Dość często zdarza się, że chorzy żyją z po cichu rozwijającą się boreliozą przez wiele lat, co przyczynia się do wielu komplikacji. Część powikłań ma charakter neurologiczny i jest związana z psychiką.
Najczęściej spotykane komplikacje
Borelioza, a szczególnie neuroborelioza związana jest z wieloma powikłaniami psychicznymi i neurologicznymi, wśród których pojawiają się: depresja, encefalopatia i zespół przewlekłego zmęczenia. Im bardziej zaawansowane jest stadium choroby, tym większe prawdopodobieństwo pojawienia się takich objawów, bowiem nasilają się one wraz z rozwojem boreliozy.
Depresja
Depresja to najczęstsze powikłanie psychiczne boreliozy. Bardzo często traktowana jest ona jako osobna przypadłość, a chory często jest kierowany do psychiatry, bo rzadko się ją łączy z chorobą odkleszczową. Sprawia, że prawidłowa diagnoza jest bardzo trudna. Depresja poprzedzona jest najczęściej innymi objawami ogólnej infekcji boreliozą. Dość często towarzyszą jej zaburzenia lękowe.
Encefalopatia
Najczęściej spotykane objawy encefalopatii podzielić można na dwie duże grupy, którymi są zmiany osobowości i zaburzenia funkcji poznawczych. Do pierwszej z nich przypisać można: zmianę zachowania, niestabilność emocjonalną (np.: łatwe wpadanie w gniew), dysforię, zaleganie emocji. Do drugiej kategorii należą przede wszystkim: obniżenie sprawności intelektualnej, zaburzenia koncentracji i osłabienie pamięci. Choroba rozwija się najczęściej u osób, których ośrodkowy układ nerwowy został zajęty przez boreliozę (neuroboreliozę).
Zespół chronicznego zmęczenia
Uczucie fizycznego zmęczenia, które utrzymuje się ponad 2 tygodnie, nadmierna senność, zaburzenia koncentracji, drażliwość i zmniejszenie ogólnej wydolności organizmu to jedynie najpopularniejsze z objawów zespołu przewlekłego zmęczenia.
Jakie są inne powikłania psychiczne boreliozy?
Inne komplikacje na tle psychicznym, które powstają w wyniku boreliozy, są znacznie bardziej niespecyficzne, co utrudnia powiązanie ich z główną chorobą. Są one związane na przykład z zaburzeniami snu. U chorego może pojawić się więc bezsenność, nadmierna senność, a także problemy z zasypianiem lub płytkim snem. Wystąpienie objawów powinno skłonić chorego do konsultacji z lekarzem, a także przeprowadzenia badań, które mają na celu wykluczenie lub potwierdzenie boreliozy.