Borelioza a ciąża – najważniejsze informacje
9 listopada 2016Borelioza a aktywność zawodowa
17 maja 2017Borelioza to niezwykle podstępna choroba. Jej objawy nie muszą pojawić się od razu po zakażeniu. To właśnie często sprawia, że ignorujemy pojawiające się na przestrzeni lat lżejsze symptomy tej choroby. Bardzo łatwo można przypisać je innym jednostką chorobowym, a nawet niewłaściwej diecie czy życiu w stresie. Warto zawsze także pamiętać o właściwiej profilaktyce, aby zmniejszać ryzyko zakażenia tą chorobą, jednak należy pamiętać, iż nie ma 100% metody aby się jej ustrzec. Na pewno należy wystrzegać się ukąszeń wszelkich pasożytów skóry typu kleszcze, meszki i komary, gdyż to są właśnie główne źródła zakażenia.
Co jednak jeśli wiele lat temu lub nawet w dzieciństwie ugryzł nas kleszcz, ale nie pojawił się rumień? Nie oznacza to, że nie doszło do zarażenia boreliozą, dlatego warto w dalszym ciągu obserwować swój stan zdrowia, gdyż objawy mogą pojawić się nawet po 20 latach.
Jakie objawy mogą świadczyć o boreliozie?
Borelioza to choroba, którą nadal bardzo trudno zdiagnozować. Jeśli tuż po ukąszeniu kleszcza nie pojawi się rumień wędrujący, często zapominamy o całym zdarzeniu. Niestety nie jest to mądre postępowanie. Musimy nadal mieć się na baczności i uważnie obserwować stan naszego zdrowia. Wiele objawów boreliozy można połączyć bowiem z innymi chorobami. Do najpopularniejszych z nich należą niewątpliwie: ciągłe zmęczenie, nieznacznie i okresowo podwyższona temperatura ciała, bóle stawów, szumy uszne i objawy przypominające zapalnie ucha, drętwienie kończyn, zaburzenia koncentracji. Jeśli objawy pojawiają się cyklicznie, nie ustępują lub się nasilają i wciąż napotykamy problemy z otrzymaniem prawidłowej diagnozy, koniecznie należy próbę zdiagnozowania boreliozy.
Przewlekła borelioza – najbardziej zagrażająca życiu
Borelioza zdiagnozowana po wielu latach miała sporo czasu, aby wyrządzić wiele szkód w naszym organizmie. To ostatnie stadium choroby bywa bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia i życie, dlatego nie można go lekceważyć. W tym czasie dość często dochodzi do objawów neurologicznych, w tym zapalenia nerwów, a nawet mózgu i rdzenia kręgowego, który dodatkowy występuje wraz z niedowładem kurczowym, trudnościami w poruszaniu się. Niektórzy chorzy są w tak złym stanie, że nie mogą już pracować.
Innymi niepokojącymi, ale rzadszymi oznakami przewlekłej boreliozy mogą być są psychozy organiczne, zaburzenia odżywiania, które prowadzą do anoreksji, zaburzenia pola widzenia, zaburzenia świadomości o cechach majaczenia lub otępienia, drgawki.
Przede wszystkim bądź czujny!
W walce z boreliozą najważniejsza jest profilaktyka. Gdy jednak ona zawiodła i doszło do ugryzienia przez kleszcza lub meszkę, po którym wystąpił odczyn zapalny – uważnie obserwuj swoje ciało. Jeśli zauważysz u siebie jakiekolwiek niepokojące objawy – niezwłocznie wykonaj badania, które umożliwią zdiagnozowanie choroby. Może to pomóc w zatrzymaniu lub spowolnieniu jej postępu i bardzo ciężkich objawów przewlekłej boreliozy.