Borelioza – wszędobylskie objawy kliniczne
20 września 2016Czy borelioza może się ujawnić po wielu latach?
1 lutego 2017Borelioza jest chorobą, którą trudno zdiagnozować. Najłatwiej więc unikać zakażenia poprzez ochronę przed ukąszeniami. Niestety nie zawsze jest to możliwe, szczególnie, iż nie tylko kleszcze rozprzestrzeniają tę chorobę, ale także komary i meszki. Wyjątkowe środki ostrożności powinny zachowywać kobiety w ciąży, gdyż mimo braku oficjalnych informacji, zakażenie matki boreliozą może mieć wpływ na dziecko.
Wpływ boreliozy na ciążę
Badania naukowe nie potwierdzają bezpośredniego wpływu boreliozy na ciążę. Choroba nie została oficjalnie powiązana z wadami wrodzonymi dzieci i poronieniami. Jednak nieoficjalnie wiadomo, że może mieć związek np. z autyzmem. Z pewnością może być jednak chorobą wrodzoną (oficjalnie potwierdzona droga zakażenia), przenoszoną z matki na dziecko, a co za tym idzie być katalizatorem chorób autoimmunologicznych dzieci, które oficjalna medycyna nazywa wrodzonymi lub genetycznymi. Niestety nie ma gwarancji, że szybko podjęte leczenie kobiety ciężarnej chorej na boreliozę uchroni dziecko przed zakażeniem, gdyż borelioza jest rzadko uleczalna antybiotykami. Warto więc zadbać o odpowiednią profilaktykę i unikać ukąszeń jakichkolwiek owadów, łącznie z komarami i meszkami. Na pewno należy unikać miejsc, w których stwierdzono liczne występowanie kleszczy. Dobrze zadbać o odpowiedni ubiór, który lepiej chroni przed ukąszeniami owadów oraz stosować środki odstraszające oraz witaminę B2.
Badanie i rozpoznanie boreliozy u kobiet w ciąży
Borelioza może pozostawać chorobą ukrytą i bezobjawową przez wiele lat. Część objawów można mylnie powiązać z innymi chorobami. Szczególnie w czasie ciąży, jeśli nie wystąpi charakterystyczny rumień wędrujący, borelioza może rozwijać się niepostrzeżenie. Takie objawy jak zmęczenie, osłabienie, bóle mięśni czy stawów mogą zostać mylnie zinterpretowane. Dopiero odpowiednie badanie umożliwi zdiagnozowanie boreliozy, która nie dawała wcześniej objawów.
Kobiety w ciąży mogą wykonywać standardowe testy na boreliozę WB i Elisa, w przypadku negatywnego wyniku (standardowe testy wykrywają boreliozę zaledwie u 20-30% chorych) dodatkowo można wykonać LTT, KKI, Luat, CD 57 oraz testy biorezonansowe, które wykrywają nawet seronegatywną boreliozę, której nie były w stanie wykryć żadne testy z krwi i moczu. Nie ma specjalnych testów boreliozy ani prenatalnych dedykowanych tylko kobietom w ciąży.
Walka z chorobą u ciężarnych
Najłatwiej jest leczyć boreliozę na początku zakażenia. Niestety przeprowadzenie kuracji antybiotykowej nie gwarantuje 100% wyleczenia, które jest ogólnie mówiąc dość rzadkie. Należy rozważyć przyjęcie zabezpieczającej dawki antybiotyku także przez kobietę w ciąży. Wydaje się, że ma to sens jedynie w ciągu kilkudziesięciu godzin od zakażenia, kiedy choroba i nie jest jeszcze rozsiana. Podanie antybiotyku zbyt późno zwykle jest nieskuteczne, a może mieć szkodliwy wpływ na ciąże. Także należy skonsultować zasadność leczenia z kompetentnym lekarzem. Samo leczenie boreliozy u kobiet w ciąży nie różni się od tego, które stosowane jest u innych pacjentów.