Czy boreliozę można leczyć terapią niekonwencjonalną?
1 lutego 2016Borelioza – wszędobylskie objawy kliniczne
20 września 2016W sieci możesz znaleźć wiele informacji na temat tego, jak pozbyć się kleszcza, jak postępować, kiedy ugryzienie jest zaczerwienione, czym jest borelioza i jak ją leczyć. To wszystko oczywiście jest niezwykle ważne. Warto jednak zastanowić się nad tym, co można zrobić, aby nie doprowadzić do sytuacji zagrożenia własnego zdrowia i najzwyczajniej w świecie po prostu chronić się przed ugryzieniem kleszcza.
Niestety w tym roku nie dane nam było cieszyć się piękną mroźną zimą. Na zewnątrz robi się coraz cieplej i raczej nie zapowiada się, aby zima powróciła. To niestety ma swoje konsekwencje. Chociażby takie, że sezon na kleszcze może w tym roku rozpocząć się wcześniej niż zwykle. Dlatego też warto zawczasu odpowiednio się zabezpieczyć.
Kilka przydatnych wskazówek
Jadąc na wycieczkę np. do lasu, upewnij się, że jesteś odpowiednio ubrany. Najlepszym rozwiązaniem będą długie spodnie, bluza z długim rękawem i koniecznie jakieś nakrycie głowy. Im mniejsza powierzchnia odkrytego ciała, tym mniejsze prawdopodobieństwo ukąszenia przez kleszcza. Kleszcze mogą spaść na głowę lub za kołnierz, gdzie ukąszenia często nie są zauważane, dlatego większość osób nie zdaje sobie sprawy z przebytych spotkań z kleszczami.
Jeśli to możliwe, unikaj wchodzenia w gęste zarośla i staraj się trzymać wydeptanych ścieżek. Pamiętaj, że kleszcze czekają na swoje ofiary tak samo często na drzewach, jak i w krzakach. Niestety są obecne także w parkach i na działkach.
Odkryte części ciała, takie jak dekolt czy dłonie, możesz spryskać specjalnym preparatem odstraszającym owady. Znajdziesz ich całe mnóstwo w swojej aptece. Pamiętaj jednak, aby nie stosować tych środków nazbyt często, ponieważ mogę one mieć negatywne skutki dla Twojego zdrowia. Pewne znaczenie ma także codzienne zażywanie witaminy B2, która wpływa na zmniejszenie zainteresowania kąsających owadów.
Po powrocie z wycieczki dokładnie obejrzyj całe swoje ciało. Zwróć uwagę w szczególności na pachwiny i okolice zgięcia kolana, oraz głowę i kark. To właśnie tam często możesz znaleźć wbitego kleszcza, ponieważ skóra w tych miejscach jest cienka i łatwa do przebicia.
Zadbaj również o ochronę swoich domowych pupili. Te zwierzęta, które spędzają dużą ilość czasu na świeżym powietrzu, mogą być również narażone na ukąszenia kleszczy. Kleszcze są w stanie przenosić się ze zwierząt na ludzi.
Uwaga! Kleszcz!
Jeśli zastosowanie się do powyższych wskazówek nie pomogło i znalazłeś kleszcza wbitego w swoją skórę, jak najszybciej go usuń, a następnie skontaktuj się z lekarzem. Jeżeli miejsce ugryzienia puchnie lub pozostaje zaczerwienione, koniecznie zainteresuj się takimi tematami jak objawy, badanie i leczenie boreliozy. Co najważniejsze – nie panikuj! Szybka reakcja daje Ci spore szanse na uniknięcie przykrych konsekwencji ukąszenia.