Borelioza u dzieci, objawy, badanie, leczenie

Dzieci są szczególnie narażone na, szkodliwe dla ich rozwoju, skutki boreliozy. Dzieje się tak z uwagi na to, że w zdecydowanie mniejszym stopniu niż dorośli, zwracają uwagę na ochronę przed ukąszeniem przez kleszcza, ale głównie ze względu na potencjalny wpływ boreliozy na rozwój dziecka. Podczas codziennej zabawy na podwórku, wycieczek rowerowych czy innych aktywności fizycznych na świeżym powietrzu, dużo łatwiej jest im przeoczyć możliwe ukąszenie przez tego pajęczaka. Dlatego też to właśnie rodzice powinni zadbać o odpowiednie zabezpieczenie swoich dzieci przed kontaktem z kleszczem oraz sprawdzać, czy w ciele dziecka nie pojawił się przypadkiem niechciany gość. Tylko dzięki temu można zmniejszyć ryzyko zakażenia się przez dziecko boreliozą.

Większość zakażonych boreliozą nie pamięta ukąszenia przez kleszcza, jak również nie odnotowuje występowania rumienia wędrującego. Rumień rzadko występuje u dzieci zakażonych boreliozą i rzadziej niż u dorosłych.. Dodatkowo należy pamiętać o tym, że objawy boreliozy u dzieci są zwykle inne niż u dorosłych. Wiele zależy od tego jak wnikliwie dorosły obserwuje swoje dziecko i zaobserwuje ewentualne zmiany w jego zachowaniu. U młodszych dzieci pojawiają się często zmiany behawioralne podczas zabawy i życia codziennego. . Niektóre dzieci wcześniej aktywne czują się notorycznie zmęczone, senne, niechętne do zabawy, nie pomaga nawet długi okres odpoczynku. Inne dzieci z kolei mogą być bardziej pobudzone, drażliwe niż zwykle. Możliwe są też zaburzenia koncentracji i pamięci. Zmiana zachowania może sugerować zakażenie patogenami wpływającymi na układ nerwowy dziecka. Typowe dla boreliozy są zwykle objawy grypopodobne, mogą także wystąpić bóle stawów, często kolan lub nóżek, może występować powrót do nocnego moczenia, częste infekcje, dziwne bóle mimo odpoczynku, bóle mięśni, bóle głowy. Mogą pojawić się też szumy uszne lub dzwonienia, podkrążone oczy, problemy ze snem. Objawy neurologiczne (neuroborelioza u dzieci) mogą wystąpić na każdym etapie choroby i być mylone z zaburzeniami psychologicznymi. Do zakażenia może też dojść w życiu płodowym.

Jak leczyć dzieci z boreliozy?

Leczenie boreliozy u dzieci przez oficjalną medycyną to przede wszystkim antybiotykoterapia. Dzieci, u których choroba jest bardziej zaawansowana, mogą być zastosowane długie kuracje antybiotykami dożylnymi.

borelioza-objawy-badania-leczenie-dzieci

Borelioza u dzieci, objawy, badanie, leczenie

Istnieją jednak metody niekonwencjonalne, naturalne, które są coraz bardziej powszechną formą terapii, ze względu na nawroty choroby, niską skuteczność antybiotykoterapii, jak i jej skutki uboczne. Jedną z nich jest terapia generatorem plazmowym oraz biorezonans BICOM, stosowane w naszej placówce. Umożliwiają one nie tylko na precyzyjne zlokalizowanie bakterii wywołujących boreliozę ale, poprzez serię odpowiednich zabiegów na generatorze plazmowym oraz biorezonansie pozwala również na zlikwidowanie objawów choroby, osiągając taki sam rezultat jak skutecznewyleczenie w znaczeniu medycznym, bez konieczności stosowania antybiotyków. Dzięki temu można szybko, bezboleśnie i bardzo skutecznie zaleczyć boreliozę, zlikwidować wszystkie jej objawy i nie będzie ona także wykrywalna w testach. Należy jednak pamiętać, że jest to choroba przewlekła i całkowite wyleczenia, gdzie nigdy nie dochodzi do nawrotu są bardzo rzadkie. Należy się liczyć z możliwością reaktywacji choroby w przyszłości..

Leczenie boreliozy, czy też terapie niekonwencjonalne (generatorem plazmowym oraz biorezonansem) u dzieci, podobnie jak u dorosłych, musi trwać aż do skutku. O wyleczeniu (faktycznie jest to zaleczenie) można mówić dopiero wtedy, gdy przez 2-3 miesiące od zakończonej terapii lub leczenia nie występują żadne objawy, a wyniki badań medycznych na boreliozę są negatywne. Jednak konieczna jest długotrwała obserwacja. Dzieci, u których diagnoza i leczenie zaczęto późno, mogą odczuwać stany dużego osłabienia, wówczas także ryzyko szybkiego nawrotu choroby jest większe, mimo skutecznej terapii.

Borelioza u dziecka

Jest duże ryzyko, że borelioza u dzieci może nie zostać zdiagnozowana przez długi czas. Rumień pojawia się tylko u niektórych dzieci (ok. 10%), a reszta objawów jest niezbyt charakterystyczna, przez co postawienie właściwej diagnozy bywa opóźnione.

Wiąże się to ze zmniejszonymi szansami na wyleczenie boreliozy u dzieci. Borelioza, zwana też chorobą z Lyme, występująca u dzieci może mieć także charakter wrodzony, w przypadku gdy do zakażenia doszło w łonie matki. Zdarza się to rzadziej, ale nie są znane dokładne statystyki. Borelioza wrodzona, jak i ta do której zakażenia doszło w wieku niemowlęcym jest wiązana z różnymi chorobami rozwojowymi i autoimmunologicznymi oraz o nieznanej etiologii, które pojawiają się na wczesnym etapie rozwoju dziecka np. zespół Aspergera czy autyzm.

Borelioza u dzieci – objawy

Jakiekolwiek objawy boreliozy u dziecka ukąszonego przez kleszcza często trudno zauważyć. Niestety często zwyczajnie łatwo pomylić je z grypą. W przypadku boreliozy u dziecka trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na takie objawy, jak: rozdrażnienie, skarżenie się dziecka na bóle mięśni i stawów, bólu głowy, znaczną i niczym nieuzasadnioną niechęć do zabawy, obniżenie nastroju, zaburzenia w zapamiętywaniu i w skoncentrowaniu się, a także problemy w nauce.

Neuroborelioza u dzieci

Charakterystycznym jest, że u najmłodszych zapalenie stawów przy boreliozie przebiega znacznie rzadziej niż u dorosłych. Choroba z Lyme u dzieci atakuje głównie obwodowy i ośrodkowy układ nerwowy. Objawy zajęcia układu nerwowego nazywa się neuroboreliozą. U dzieci najczęściej przejawia się porażeniem nerwu twarzowego (jednostronnym lub obustronnym). Inne możliwe objawy to:

  • zapalenie nerwów obwodowych, a także korzeni nerwowych – wówczas występować mogą silne nerwobóle (przede wszystkim w nocy)
  • długotrwałe zapalenia mózgu – poza porażeniem nerwów czaszkowych zarażony może cierpieć na zespoły psychotyczne, zaburzenia pamięci, otępienie i problemy ze skupieniem się
  • zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych – przeważnie łagodne, przejawiające się tylko bólami głowy

Ostatni, czyli trzeci etap choroby z Lyme zaczyna się nawet lata po zakażeniu. Jest on zależny od sprawności układu odporności i nie u każdej chorej osoby jest on wyraźnie zarysowany. W trzecim etapie objawy, które pojawiły się na początku zaczynają mieć charakter przewlekły. Narządy zostają zaatakowane w sposób ciągły i mogą zostać trwale uszkodzone, np stawy lub układ nerwowy.. W tej fazie boreliozy możliwe jest także występowanie zanikowego zapalenia skóry.

Borelioza w ciąży

Borelioza u kobiety może mieć wpływ na zdolność do zajścia w ciążę, powodując autoimmunologiczną bezpłodność. Nie zbadano jednak dotąd jaki może być wpływ boreliozy na już rozwijający się płód. Wbrew temu, co czasem można usłyszeć na temat choroby z Lyme, nie ma oficjalnych dowodów, aby borelioza powodowała genetyczne lub rozwojowe wady wrodzone u płodu, przedwczesny poród czy poronienie. Borelioza wrodzona może natomiast mieć groźny wpływ na rozwój dziecka już po jego porodzie.

Profilaktyka boreliozy u kobiet w ciąży

Jak uniknąć styczności z kleszczami i owadami przenoszącymi boreliozę?

    • należy przede wszystkim pamiętać, iż boreliozę przenoszą także inne owady jak meszki i komary, a nie jedynie kleszcze. Należy więc chronić się przed ukąszeniem wszystkich owadów, a nie jedynie kleszczy

zainstaluj moskitiery w oknach i stosuj odstraszacze komarów w domu, a minimum w sypialni

  • zrezygnuj ze spacerów po lesie i miejscach porośniętych krzakami i wysoką trawą
  • jeżeli nie możesz (lub nie chcesz) unikać przebywania na łonie natury, załóż długie spodnie, bluzę z długimi rękawami i odpowiednie, czyli wysokie, skarpetki aby chronić się przed ukąszeniami
  • włóż jasne ubranie, tak aby łatwo było zauważyć na nim kleszcza
  • zwiąż włosy w kucyk lub kok i nałóż na głowę czapkę, chustkę lub kapelusz

 

 

  • przed wyjściem spryskaj się skutecznymi repelentami.

 

Po przyjściu do domu obejrzyj dokładnie swoje ciało w poszukiwaniu kleszczy. W momencie gdy zauważysz na skórze wbitego pajęczaka, szybko usuń go pęsetą. Im dłużej kleszcz pozostaje na skórze tym wzrasta ryzyko zakażenia, chociaż nie wszystkie kleszcze są nosicielami boreliozy, ale mogą przenosić także inne groźne choroby odkleszczowe, których lista jest długa.

Kleszcza nie należy rozgniatać, usuwając go. Nie powinno się go niczym smarować, ponieważ takie substancje mogą spowodować szybsze wydalanie bakterii przez tego pajęczaka.

Po usunięciu kleszcza można oddać go do badania na obecność boreliozy, choć dokładność tych badań nie jest znana i mimo negatywnego wyniku mogło dojść do zakażenia.

Jeśli spostrzegłaś u siebie na skórze czerwoną wysypkę w miejscu ugryzienia przez kleszcza, skontaktuj się z lekarzem. Jeśli zaobserwowałaś rumień wiedz że na pewno doszło do zakażenia boreliozą, nawet jeśli badania na obecność przeciwciał będą w przyszłości ujemne. Warto również skonsultować się z lekarzem, w przypadku gdy zauważyłaś u siebie objawy, które przypominają grypę. Mogą one pojawić się w dowolnym momencie – od trzech dni do nawet miesięcy po zakażeniu. Wiele osób nie ma żadnych symptomów boreliozy, często nie zdają sobie sprawy z tego, że doszło do zakażenia. Kobiety w ciąży powinny jednak starannie chronić się przed ukąszeniami i bacznie obserwować swoje ciało oraz zachować wyjątkową ostrożność, aby uchronić się przed ewentualnym zachorowaniem.

 

 

badania na pasożyty u dzieci
badanie krwi na pasożyty u dzieci
badanie na pasożyty u dziecka
bolerioza u dzieci
bolerioza u dzieci objawy
bolerioza u dziecka
borelioza a planowanie dziecka
borelioza objawy u dzieci
borelioza objawy u dzieci zdjęcia
borelioza u dzieci
borelioza u dzieci leczenie
borelioza u dzieci objawy
borelioza u dzieci w wieku szkolnym
borelioza u dziecka
borelioza u dziecka objawy
jakie badania na pasożyty u dziecka
leczenie boreliozy u dzieci
neuroborelioza u dzieci
objawy boreliozy u dzieci
objawy boreliozy u dziecka
pasożyty u dzieci
pasożyty u dzieci zdjęcia
rumień wędrujący u dzieci
strzelające stawy u dzieci przyczyny

var: 0uqozzek2uftw2h8zy3k